Niskorosłość. Dr n. med. Elżbieta Lipska: jest objawem, nie chorobą samą w sobie

2024-07-11, 20:35

Niskorosłość. Dr n. med. Elżbieta Lipska: jest objawem, nie chorobą samą w sobie
W ocenie prawidłowego rozwoju dziecka pomocna jest tzw. siatka centylowa . Foto: shutterstock / Pixel-Shot

- Niskorosłość może być objawem bardzo wielu schorzeń. W naszych gabinetach dosyć często zdarza się sytuacja, gdy zgłaszają się rodzice i mówią, że ich dziecko jest niskie na tle swojej grupy rówieśniczej w szkole czy przedszkolu. To może być mylące - mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Elżbieta Lipska lekarz pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy.

Rodzice z dużą uwagą obserwują rozwój dziecka. Zdarza się, że martwi ich zbyt niski wzrost czy drobna budowa ciała dziecka na tle rówieśników. Kiedy wzrost dziecka może niepokoić?

Dr n. med. Elżbieta Lipska zwracała uwagę, że porównywanie dziecka do jego rówieśników ze szkoły czy przedszkola nie zawsze jest dobrym kryterium oceny jego rozwoju.

- Grupa taka czasami bywa wybiórczo wysoka czy drobna na tle grupy populacyjnej, dzieci w danym wieku, danej płci, żyjących na danym obszarze geograficznym - zaznaczyła.

- Zawsze, gdy zapala się lampka, że może coś być nie tak, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Po to jesteśmy. Ważąc i mierząc dzieci w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej, bardzo często prowadzimy siatki centylowe. Raz na rok czy pół roku warto nanieść na nią wartości i wtedy zobaczyć, w którym kanale centylowym jest dziecko. Jeżeli nagle przeskakuje kilka kanałów centylowych, warto się tym zainteresować. To może być także objaw choroby przewlekłej - zaznaczyła.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr n. med. Elżbieta Lipska o diagnozowaniu i przyczynach niskorosłości (Samo zdrowie) 25:49
+
Dodaj do playlisty

- Niskorosłość jest objawem, nie jest chorobą samą w sobie. Czasami u dziecka wysokich rodziców, które rosło w górnych kanałach centylowych, nagle wzrost spada do niskich albo średnich kanałów centylowych, i mimo że jeszcze nie jest niskorosłe wg definicji, to już powinno to zwrócić naszą uwagę i warto sprawdzić, czy są to problemy hormonalne, związane z odżywianiem, wchłanianiem czy objawy innych chorób przewlekłych - dodała.

Czytaj także:

Niskorosłość, osteoporoza oraz niekorzystne zmiany metaboliczne prowadzące do zaburzeń układu krążenia, powikłań zatorowo-zakrzepowych, a także ostrych incydentów sercowych i naczyniowych (zawałów i udarów) - to tylko niektóre skutki długotrwałego niedoboru hormonu wzrostu. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Elżbieta Lipska
Data emisji: 11.07.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej