Paryż 2024. Na co może liczyć Pia Skrzyszowska? "Awans do finału jest bardzo realny"

2024-07-17, 09:14

Paryż 2024. Na co może liczyć Pia Skrzyszowska? "Awans do finału jest bardzo realny"
Pia Skrzyszowska powalczy w biegu na 100 m przez płotki. Foto: LUKASZ SZELAG/REPORTER

- Awans do finału igrzysk olimpijskich w Paryżu jest bardzo realny - powiedział Jarosław Skrzyszowski, ojciec i trener lekkoatletki Pii Skrzyszowskiej, specjalizującej się w biegu na 100 m przez płotki.

Skrzyszowska w świetnej formie

W 2022 roku Skrzyszowska wygrała mistrzostwa Europy w Monachium. W tegorocznej edycji tych zawodów w Rzymie uzyskała czas 12,42 i zdobyła brązowy medal. W niedzielę podczas mityngu w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds poprawiła się jeszcze o 0,05 sekundy i potwierdziła, że dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk jest w doskonałej formie.

- Spodziewałem się tego, bo takie były nasze założenia. Do startu w mistrzostwach Europy podeszliśmy "z biegu". To nie była docelowa impreza, lecz etap przygotowań do igrzysk. Przewidywałem, że od tego momentu dyspozycja Pii będzie stopniowo rosnąć i właśnie tak się dzieje - oznajmił Skrzyszowski.

W niedzielę zawodniczce AZS AWF Warszawa zmierzono w finale 12,37, choć początkowo tablica pokazała 12,35. Gdy trwała weryfikacja wyników, wydawało się, że mógł paść rekord Polski, który wynosi 12,36.

- Sądziłem, że rekord został pobity. Zakładałem, że końcowy rezultat wyniesie 12,35, ale się myliłem. Po analizie okazało się, że trochę zabrakło - wspomniał ojciec płotkarki.

REKLAMA

Stadion w La Chaux-de-Fonds sprzyja uzyskiwaniu dobrych wyników ze względu na szybką bieżnię i położenie na dużej wysokości. W niedzielę wielu lekkoatletów poprawiło tam rekordy życiowe bądź kraju. Natomiast Holenderka Femke Bol przebiegła 400 m przez płotki w 50,95, co jest rekordem Europy.

- Wyniki potwierdzają, że to jest dobre miejsce do biegania. Było wiele rekordów życiowych, a nawet rekord Europy Bol. W poprzednich latach też padały tam dobre wyniki. Wysokie położenie sprzyja biegom sprinterskim i skoczkom. Przekonali się o tym Pietro Mennea czy Bob Beamon, ustanawiając w Mexico City (2000 m n.p.m), odpowiednio, wciąż aktualny rekord Europy 19,72 s na 200 m i legendarne 8,90 m w skoku w dal. Przekonała się też o tym Natalia Kaczmarek, która pobiła rekord Polski w biegu na 300 m, startując w Potchefstroom w RPA. To miasto leży 1300 m n.p.m. W Szwajcarii było raptem 900. To tylko potwierdza, że takie warunki są sprzyjające - tłumaczył trener mistrzyni Polski.

Bieg na 100 m ppł w La Chaux-de-Fonds wygrała Nadine Visser, która poprawiła własny rekord Holandii na 12,36. Skrzyszowska dobrze zna się z tą zawodniczką, gdyż trenuje w grupie szwajcarskiego szkoleniowca Laurenta Meuwly, w której jest wiele Holenderek.

- To międzynarodowa grupa. Jej trzon stanowią Holenderki, ale są tam też zawodniczki ze Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii i Niemiec. To duża mieszanka. Z trenerem Meuwlym współpracujemy od trzech lat. Visser dołączyła do tej grupy dwa lata temu i od tego czasu trenujemy wspólnie. Na przełomie kwietnia i maja była z nami w Spale. Wyniki pokazują, że to dobra koncepcja. Jeśli dwie zawodniczki na wysokim poziomie rywalizują ze sobą i jednocześnie się lubią, to prowadzi to do dobrych wyników - zauważył.

REKLAMA

"Czasy się zmieniają". Pia może myśleć o finale

W tym sezonie najlepsza polska płotkarka zajmuje ósme miejsce na światowej liście. Do najszybszej Amerykanki Masai Russell traci tylko 0,12 s. Druga jest Jamajka Ackera Nugent - 12,28, a trzecie miejsce zajmuje mistrzyni Europy Cyrena Samba-Mayela z Francji - 12,31.

- W finale olimpijskim wystartuje osiem płotkarek. Pia tak naprawdę ma piąty wynik, bo kilka zawodniczek uzyskało ten sam rezultat. Ponadto nie wszystkie z nich wystąpią w Paryżu. Zawodniczki z gorszymi wynikami od Pii też mają szansę na finał. Poziom w tym sezonie jest niesamowity. W historii igrzysk wynik 12,37 zawsze dawał medal, choć czasy się zmieniają. Awans do finału jest jednak bardzo realny - zadeklarował Skrzyszowski.

Rekordzistką kraju od 1980 roku jest Grażyna Rabsztyn. Jednak kolejne 28 najlepszych wyników w historii polskiej lekkoatletyki należy Skrzyszowskiej.

- Zawsze byłem dumny z Pii, podobnie jak z dwóch pozostałych córek, które nie są sportsmenkami. Nawet gdyby Pia biegała 13,37, a nie 12,37, to również byłbym z niej dumny. Oprócz tego, że szybko biega, jest świetną osobą, bardzo inteligentną, o fantastycznym charakterze i z doskonałym poczuciem humoru. Imponuje mi nawet, jeżeli nie biega tak szybko - wyznał ojciec zawodniczki.

REKLAMA

Płotkarka ostatnie dni przed igrzyskami spędzi w Centralnym Ośrodku Sportowym w Spale. Lekkoatleci w Paryżu będą rywalizować od 1 do 11 sierpnia. Eliminacje biegu na 100 m ppł zaplanowano na 7 sierpnia, a półfinały i finał odbędą się dzień później.

- W Spale zostaniemy aż do wylotu do Paryża. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpi. Spodziewam się, że wylecimy 2 lub 3 sierpnia - poinformował Skrzyszowski.

W Paryżu zobaczymy 213 polskich sportowcówDo Paryża pojedzie nieco liczniejsza polska ekipa niż do Tokio, gdzie zaprezentowało się 211 Biało-Czerwonych. Jest to m.in. rezultat kwalifikacji obu siatkarskich drużyn, po raz pierwszy od 2008 roku. Chorążymi będą Anita Włodarczyk oraz Przemysław Zamojski.

Czytaj także:

Reprezentacja Polski na igrzyska olimpijskie Paryż 2024:

Boks:

71 kg mężczyzn - Damian Durkacz
92 kg mężczyzn - Mateusz Bereźnicki
57 kg kobiet - Julia Szeremeta
66 kg kobiet - Aneta Rygielska
75 kg kobiet - Elżbieta Wójcik

Golf:

Zawody mężczyzn - Adrian Meronk

Jeździectwo:

Ujeżdżenie indywidualnie - Katarzyna Milczarek/koń Guapo, Żaneta Skowrońska-Kozubik/koń Love Me, Sandra Sysojeva/koń Maxima Bella, rezerwowa Aleksandra Szulc/koń Breakdance
Ujeżdżenie drużynowo - Polska (Katarzyna Milczarek/koń Guapo, Żaneta Skowrońska-Kozubik/koń Love Me, Sandra Sysojeva/koń Maxima Bella)
WKKW indywidualnie - Małgorzata Korycka/koń Canvalencia, Robert Powala/koń Tosca del Castegno, Paweł Warszawski/koń Lucinda Ex Ani 4, rezerwowa Wiktoria Knap/koń Quintus
WKKW drużynowo - Polska (Małgorzata Korycka/koń Canvalencia, Robert Powała/koń Tosca del Castegno, Paweł Warszawski/koń Lucinda Ex Ani 4)
Skoki przez przeszkody indywidualnie - Adam Grzegorzewski/koń Issem, Michał Tyszko/koń Collinero, Maksymilian Wechta/koń Chepettano, rezerwowy Dawid Kubiak/koń Flash Blue B
Skoki przez przeszkody drużynowo - Polska (Adam Grzegorzewski/koń Issem, Michał Tyszko/koń Collinero, Maksymilian Wechta/koń Chepettano)

Judo:

63 kg kobiet - Angelika Szymańska
78 kg kobiet - Beata Pacut-Kłoczko
73 kg mężczyzn - Adam Stodolski
100 kg mężczyzn - Piotr Kuczera

REKLAMA

Kajakarstwo:

K1 500 kobiet - dwie kwalifikacje dla kraju
K2 500 kobiet - Karolina Naja/Anna Puławska, Martyna Klatt/Helena Wiśniewska
K4 500 kobiet - Karolina Naja/Anna Puławska/Dominika Putto/Adrianna Kąkol
C1 200 kobiet - Katarzyna Szperkiewicz
C2 500 kobiet - Sylwia Szczerbińska
K2 500 mężczyzn - Jakub Stepun/Przemysław Korsak
C1 1000 mężczyzn - Wiktor Głazunow

Kajakarstwo slalomowe:

K1 kobiet - Klaudia Zwolińska
C1 kobiet - Klaudia Zwolińska
cross kobiet - Klaudia Zwolińska
K1 mężczyzn - Mateusz Polaczyk
C1 mężczyzn - Grzegorz Hedwig
cross mężczyzn - Mateusz Polaczyk (prawo startu ma także Hedwig, decyzję podejmie później)

Kolarstwo górskie:

Wyścig kobiet - Paula Gorycka
Wyścig mężczyzn - Krzysztof Łukasik

Kolarstwo szosowe:

Wyścig ze startu wspólnego kobiet - Marta Lach, Katarzyna Niewiadoma, Agnieszka Skalniak-Sójka
Jazda indywidualna na czas kobiet - Marta Lach, Agnieszka Skalniak-Sójka
Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn - Michał Kwiatkowski
Jazda indywidualna na czas mężczyzn - Michał Kwiatkowski

REKLAMA

Kolarstwo torowe:

Sprint kobiet - Nikola Sibiak, Marlena Karwacka, Urszula Łoś (wystąpią dwie z trzech zawodniczek)
Sprint drużynowy kobiet - Polska (Nikola Sibiak/Marlena Karwacka/Urszula Łoś)
Keirin kobiet - Nikola Sibiak, Marlena Karwacka, Urszula Łoś (wystąpią dwie z trzech zawodniczek)
Madison kobiet - Daria Pikulik/Wiktoria Pikulik
Omnium kobiet - Daria Pikulik
Sprint mężczyzn - Mateusz Rudyk
Keirin mężczyzn - Mateusz Rudyk
Omnium mężczyzn - Alan Banaszek
rezerwowe: Patrycja Lorkowska, Paulina Petri

Koszykówka 3x3:

Turniej mężczyzn - Polska (Adrian Bogucki, Michał Sokołowski, Przemysław Zamojski, Filip Matczak)

Lekkoatletyka:

100 m kobiet - Ewa Swoboda, Magdalena Stefanowicz
200 m kobiet - Martyna Kotwiła, Kristina Cimanouska
400 m kobiet - Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Marika Popowicz-Drapała
800 m kobiet - Anna Wielgosz
1500 m kobiet - Klaudia Kazimierska, Weronika Lizakowska, Aleksandra Płocińska
100 m przez płotki kobiet - Pia Skrzyszowska
3000 m z przeszkodami kobiet - Alicja Konieczek, Aneta Konieczek, Kinga Królik
Maraton kobiet - Aleksandra Lisowska, Angelika Mach
Rzut młotem kobiet - Anita Włodarczyk, Malwina Kopron
Pchnięcie kulą kobiet - Klaudia Kardasz
Rzut oszczepem kobiet - Maria Andrejczyk
Rzut dyskiem kobiet - Daria Zabawska
Skok w dal kobiet - Nikola Horowska
Skok wzwyż kobiet - Maria Żodzik
Siedmiobój kobiet - Adrianna Sułek
Chód na 20 km kobiet - Katarzyna Zdziebło
100 m mężczyzn - Oliwer Wdowik
200 m mężczyzn - Albert Komański
800 m mężczyzn - Mateusz Borkowski
1500 m mężczyzn - Filip Rak, Maciej Wyderka
110 m przez płotki mężczyzn - Damian Czykier, Jakub Szymański, Krzysztof Kiljan
Rzut młotem mężczyzn - Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek
Pchnięcie kulą mężczyzn - Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki
Rzut oszczepem mężczyzn - Marcin Krukowski, Cyprian Mrzygłód, Dawid Wegner
Skok wzwyż mężczyzn - Norbert Kobielski
Skok o tyczce mężczyzn - Piotr Lisek, Robert Sobera
Chód na 20 km mężczyzn - Maher Ben Hlima, Artur Brzozowski
Sztafeta 4x100 m kobiet - Polska (Martyna Kotwiła, Magdalena Niemczyk, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda, Kristina Cimanouska, rezerwowa Monika Romaszko)
Sztafeta 4x400 m kobiet - Polska (Iga Baumgart-Witan, Aleksandra Formella, Natalia Kaczmarek, Anastazja Kuś, Marika Popowicz-Drapała, Justyna Święty-Ersetic, Alicja Wrona-Kutrzepa, rezerwowe: Kinga Gacka, Karolina Łozowska)
Sztafeta 4x400 m mężczyzn - Polska (Igor Bogaczyński, Kajetan Duszyński, Patryk Grzegorzewicz, Marcin Karolewski, Daniel Sołtysiak, Maksymilian Szwed, Karol Zalewski, rezerwowy Mateusz Rzeźniczak)
Sztafeta 4x400 m mikst - Polska (wystąpią zawodnicy biegnący w sztafetach 4x400 m)
Sztafeta mieszana w chodzie - Polska (Maher Ben Hlima, Olga Chojecka, rezerwowi: Dawid Tomala, Agnieszka Ellward)

Łucznictwo:

Zawody kobiet - Wioleta Myszor

REKLAMA

Pięciobój nowoczesny:

Zawody kobiet - Anna Maliszewska, Natalia Dominiak
Zawody mężczyzn - Łukasz Gutkowski, Kamil Kasperczak

Pływanie:

50 m stylem dowolnym kobiet - Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz
100 m stylem dowolnym kobiet - Kornelia Fiedkiewicz
100 m stylem klasycznym kobiet - Dominika Sztandera
100 m stylem grzbietowym kobiet - Adela Piskorska
200 m stylem grzbietowym kobiet - Laura Bernat, Adela Piskorska
50 m stylem dowolnym mężczyzn - Piotr Ludwiczak
100 m stylem dowolnym mężczyzn - Jakub Majerski
800 m stylem dowolnym mężczyzn - Krzysztof Chmielewski
100 m stylem motylkowym mężczyzn - Jakub Majerski
200 m stylem motylkowym mężczyzn - Krzysztof Chmielewski, Michał Chmielewski
100 m stylem klasycznym mężczyzn - Jan Kałusowski
200 m stylem klasycznym mężczyzn - Jan Kałusowski
100 m stylem grzbietowym mężczyzn - Ksawery Masiuk
200 m stylem grzbietowym mężczyzn - Ksawery Masiuk
Sztafeta 4x100 m stylem dowolnym kobiet - Polska
Sztafeta 4x100 m stylem zmiennym kobiet - Polska
Sztafet 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn - Polska
Sztafeta 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn - Polska
Sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym - Polska

Zawodnicy zgłoszeni tylko do sztafet: Zuzanna Famulok, Julia Maik, Paulina Peda, Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Adrian Jaśkiewicz, Bartosz Piszczorowicz, Kamil Sieradzki, Kacper Stokowski.

Pływanie na otwartym akwenie:

10 km mężczyzn - Piotr Woźniak

REKLAMA

Podnoszenie ciężarów:

81 kg kobiet - Weronika Zielińska

Skoki do wody:

Wieża 10 m - Robert Łukaszewicz

Siatkówka:

Turniej kobiet - Polska (Klaudia Alagierska, Martyna Czyrniańska, Magdalena Jurczyk, Agnieszka Korneluk, Martyna Łukasik, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek, Maria Stenzel, Magdalena Stysiak, Aleksandra Szczygłowska, Katarzyna Wenerska, Joanna Wołosz, rezerwowa Olivia Różański)
Turniej mężczyzn - Polska (Mateusz Bieniek, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Paweł Zatorski, rezerwowy: Bartłomiej Bołądź)

Siatkówka plażowa:

Turniej mężczyzn - Michał Bryl/Bartosz Łosiak

REKLAMA

Strzelectwo:

Pistolet pneumatyczny 10 m kobiet - Klaudia Breś
Pistolet sportowy 25 m kobiet - Klaudia Breś
Karabin pneumatyczny 10 m kobiet - Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska
Karabin trzy postawy 50 m kobiet - Natalia Kochańska, Aleksandra Pietruk
Karabin pneumatyczny 10 m mężczyzn - Tomasz Bartnik, Maciej Kowalewicz
Karabin trzy postawy 50 m mężczyzn - Tomasz Bartnik, Maciej Kowalewicz
Karabin pneumatyczny 10 m mikst – Aneta Stankiewicz/Tomasz Bartnik, Julia Piotrowska/Maciej Kowalewicz

Szermierka:

Floret kobiet indywidualnie - Julia Walczyk-Klimaszyk, Martyna Jelińska, Hanna Łyczbińska
Floret kobiet drużynowo - Polska (Julia Walczyk-Klimaszyk, Martyna Jelińska, Hanna Łyczbińska, Martyna Synoradzka)
Szpada kobiet indywidualnie - Renata Knapik-Miazga, Alicja Klasik, Martyna Swatowska-Wenglarczyk
Szpada kobiet drużynowo - Polska (Renata Knapik-Miazga, Alicja Klasik, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Aleksandra Jarecka)
Floret mężczyzn indywidualnie - Jan Jurkiewicz, Adrian Wojtkowiak, Michał Siess
Floret mężczyzn drużynowo - Polska (Jan Jurkiewicz, Adrian Wojtkowiak, Michał Siess, Andrzej Rządkowski)

Tenis:

Singiel kobiet - Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch
Singiel mężczyzn - Hubert Hurkacz
Debel kobiet - Magda Linette/Alicja Rosolska
Debel mężczyzn - Hubert Hurkacz/Jan Zieliński
Mikst - Iga Świątek/Hubert Hurkacz

Tenis stołowy:

Singel kobiet - Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn
Drużyna kobiet - Polska (Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn, Zuzanna Wielgos, rezerwowa: Anna Węgrzyn)
Singiel mężczyzn - Miłosz Redzimski

REKLAMA

Triathlon:

Zawody kobiet - Roksana Słupek

Wioślarstwo:

Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet - Martyna Radosz/Katarzyna Wełna
Czwórka podwójna mężczyzn - Dominik Czaja/Fabian Barański/Mirosław Ziętarski/Mateusz Biskup (rezerwowy: Piotr Płomiński)

Wspinaczka sportowa:

Na czas kobiet - Aleksandra Mirosław, Aleksandra Kałucka

Zapasy:

Styl wolny, do 57 kg kobiet - Anhelina Łysak
Styl wolny, do 68 kg kobiet - Wiktoria Chołuj
Styl klasyczny, do 87 kg mężczyzn - Arkadiusz Kułynycz
Styl wolny, do 97 kg mężczyzn - Zbigniew Baranowski
Styl wolny, do 125 kg mężczyzn - Robert Baran

REKLAMA

Żeglarstwo:

Formula Kite kobiet - Julia Damasiewicz
Klasa iQFoil kobiet - Maja Dziarnowska
Klasa ILCA 6 kobiet - Agata Barwińska
Klasa 49er FX kobiet - Aleksandra Melzacka/Sandra Jankowiak
Formula Kite mężczyzn - Maksymilian Żakowski
Klasa iQFoil mężczyzn - Paweł Tarnowski
Klasa 49er mężczyzn - Dominik Buksak/Szymon Wierzbicki
Klasa ILCA 7 mężczyzn - Michał Krasodomski


*

Najwięcej polskich sportowców - 306 - startowało w 1980 roku w Moskwie. 288 osób pojechało do Monachium (1972), a 263 w 2008 roku do Pekinu. Osiem lat temu w Rio de Janeiro wystąpiło 235 reprezentantów naszego kraju.

Od 2000 roku, gdy olimpijska rywalizacja toczyła się w Sydney, a Polskę reprezentowało 193 sportowców, biało-czerwona kadra w każdej edycji liczy ponad 200 zawodników.

Igrzyska w Paryżu rozpoczną się 26 lipca, a zakończą 11 sierpnia.

Przed zbliżającymi się igrzyskami w Paryżu nie brak rankingów i prognoz. Autorzy jednej z nich - analizy Greatest Sporting Nation - wzięli pod lupę siłę poszczególnych krajów w rozmaitych sportach. 

REKLAMA

Z analizy wynika, że Polacy są dominującą nacją w tylko jednej z 80 dyscyplin sportowych objętych badaniem. Dominują Amerykanie przed Francuzami i Chińczykami.

>>>Igrzyska olimpijskie Paryż 2024: Polacy faworytami tylko w jednej dyscyplinie. Miażdżąca analiza dla Biało-Czerwonych

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Igrzysk w Paryżu.

Igrzyska olimpijskie  Paryż 2024 - terminarz Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 - terminarz

REKLAMA

PARTNER MEDIALNYPARTNER MEDIALNY

red/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej