Sprawa Romanowskiego to klęska prokuratury? Ten komentarz mówi jasno

2024-07-17, 17:45

Sprawa Romanowskiego to klęska prokuratury? Ten komentarz mówi jasno
Od lewej: Krzysztof Szczucki, Marcin Romanowski, Mariusz Błaszczak. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Niewątpliwie jest to sytuacja, w której prokuratura poniosła klęskę, a triumfuje obrona - powiedział Polskiemu Radiu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego.

- Mecenas Bartosz Lewandowski wykonuje obronę w sposób absolutnie rzetelny, odważny i przede wszystkim podnosi wszelkie okoliczności, które zmierzają do tego, żeby uwolnić klienta od odpowiedzialności karnej, bo taka jest rola obrońcy w demokratycznym państwie prawnym - powiedział Przemysław Rosati.

Posłuchaj

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej o klęsce prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej dodał, że "zarzuty Marcinowi Romanowskiemu prokuratura będzie mogła przedstawić dopiero po uchyleniu immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy".

- Do tego czasu śledczy będą musieli wstrzymać wszelkie czynności procesowe z udziałem byłego wiceministra sprawiedliwości - stwierdził.

Marcin Romanowski na wolności. Co dalej?

- Jeżeli skutecznie dojdzie do uchylenia immunitetu panu posłowi Romanowskiemu, to w przyszłości prokurator będzie mógł wykonać z jego udziałem czynności procesowe, przede wszystkim przedstawić zarzuty. Otwarta pozostanie także kwestia ewentualnego stosowania środków zapobiegawczych dlatego, że fakt nieskutecznego wykonania czynności nie przekreśla możliwości wykonywania takich czynności w przyszłości - dodał prezes NRA.

REKLAMA

Sprawa Romanowskiego. Od czego się zaczęło?

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że Marcina Romanowskiego chroni europejski immunitet, dlatego poseł został zwolniony do domu. Prokuratura krajowa, która postawiła byłemu wiceministrowi 11 zarzutów, wnioskowała o tymczasowy areszt.

Prokuraturze przysługuje zażalenie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Decyzja o ewentualnym zażaleniu zapadnie po analizie przez śledczych argumentacji sądu niższej instancji.

Po interwencji pełnomocnika Marcina Romanowskiego przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos skierował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni pismo ws. immunitetu.

Zgodnie z jego treścią poseł Suwerennej Polski jest objęty europejskim immunitetem, o którego uchylenie nie zwrócili się polscy śledczy. W nocy Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa oddalił wniosek prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec byłego wiceministra sprawiedliwości.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej