Mocne przemówienie Ursuli von der Leyen. Odpowiedziała Orbanowi

Nacisk na wzmocnienie bezpieczeństwa Unii, ściślejszą ochronę granic, ale też zapowiedź kontynuacji unijnej polityki klimatycznej - o tym między innymi mówiła Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

2024-07-18, 12:36

Mocne przemówienie Ursuli von der Leyen. Odpowiedziała Orbanowi
Ursula von der Leyen podczas przemówienia na sesji Parlamentu Europejskiego. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

W przemówieniu nakreśliła wizję najbliższych pięciu lat, jeśli zostanie wybrana na drugą kadencję przewodniczącej Komisji. Głosowanie dziś po południu, początek o godz. 13.00. Ursula von der Leyen musi uzyskać co najmniej 361 głosów, by pozostać na stanowisku.

Jak zwraca uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w przemówieniu Ursuli von der Leyen można było odnaleźć spełnienie postulatów wielu grup. Mówiła tak, by każda frakcja odnalazła coś dla siebie.

Posłuchaj

Ursula von der Leyen o założeniach na 5 lat - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Nie mogło oczywiście zabraknąć odniesienia do wojny rozpętanej przez Rosję w Ukrainie. - Rosja liczy na to, że Europa i Zachód będą działały łagodnie. Niektórzy sprzyjają takiemu myśleniu - powiedziała Ursula von der Leyen.

"Misja pokojowa" Orbana. Ursula von der Leyen odpowiada

Nawiązując do wizyty premiera Węgier Viktora Orbana, stwierdziła, że to nie była misja pokojowa, ale misja ustępstw. Po tym komentarzu na sali plenarnej rozległy się długie i głośne brawa.

REKLAMA

W kontekście unijnej obrony Ursula von der Leyen mówiła: "Musi powstać wspólna tarcza europejska, system obrony przeciwlotniczej, jako symbol naszej wspólnej obrony. Musimy inwestować więcej, musimy inwestować wspólnie w naszą obronność".

Podkreślała, że NATO pozostaje filarem europejskiego bezpieczeństwa, ale współpraca Unii w zakresie obronności wymaga wzmocnienia. Wspomnienie europejskie tarczy powietrznej to ukłon między innymi w stronę Polski, która taką ideę przedstawiła, ale nie tylko, bo jest kilkanaście krajów, które popierają tę inicjatywę.

Ursula von der Leyen zapowiedziała też wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic, zwiększenie liczby strażników unijnej agencji ochrony granic Frontex do 30 tysięcy, oraz stworzenie nowego stanowiska w Komisji - komisarza do spraw regionu Morza Śródziemnego. Te słowa z kolei były wypowiedziane z myślą o europosłach z Włoch, między innymi tych, zasiadających w grupie konserwatystów, z partii rządzącej Giorgii Meloni.

Czytaj także:

Padła też zapowiedź kontynuacji polityki klimatycznej, na co liczą zieloni. Ale - jak mówiła Niemka - realizacja tej polityki musi uwzględniać potrzeby ludzi i konkurencyjność przemysłu. Na co z kolei zwracają uwagę socjaliści.

Przewodnicząca Komisji mówiła, że jej wizja przedstawiona w wytycznych na kolejnych 5 lat to wizja silniejszej Europy. - Wizję, która zapewnia dobrobyt, która chroni ludzi i która broni demokracji, silniejszej Europy, która zapewnia sprawiedliwość społeczną i wspiera ludzi, silniejszej Europy, która wdraża to, na co się umawia w uczciwy sposób i która trzyma się celów Europejskiego Zielonego Ładu z pragmatyzmem, neutralnością technologiczną i innowacjami - tłumaczyła.

Redukcja C02 w Europie. "Utrwalimy nasz cel"

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że w pierwszych stu dniach nowej kadencji Komisji zaproponuje tzw. Czysty Przemysłowy Ład. - Bo Europa się dekarbonizuje i jednocześnie uprzemysławia. Nasze firmy potrzebują przewidywalności dla swych inwestycji i innowacji. Tak, mogą na nas polegać. Idąc tym tropem, utrwalimy nasz cel 90 proc. redukcji emisji CO2 do 2040 roku w europejskim prawie klimatycznym - zadeklarowała przewodnicząca Komisji.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że celem jej nowej Komisji będzie wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki. Ma temu służyć pakiet rozwiązań zmniejszających poziom biurokracji opracowywany przez każdego z komisarzy. Te prace ma koordynować specjalnie powołany wiceprzewodniczący Komisji.

REKLAMA

Deklaracja o woli kontynuacji prac nad zmianą traktatów i presja na uzależnienie europejskich funduszy od praworządności to z kolei ukłon w stronę Parlamentu Europejskiego, który się tego domaga.

Czytaj także:

Ursula von der Leyen podkreślała swoje przywiązanie do zasad rządów prawa i walki z korupcją. - Wzmocnimy nasze narzędzia i zintensyfikujemy egzekwowanie przepisów. Zagwarantujemy, że raporty w sprawie praworządności będą skupiać się na jednolitym rynku, by wspierać ochronę firm. Utrzymamy bardzo jasną zasadę w naszym budżecie. Poszanowanie praworządności jest koniecznością dla (otrzymania - red.) unijnych funduszy. W tym budżecie i w przyszłości - zadeklarowała niemiecka polityk.

Walcząca o reelekcję szefowa Komisji Europejskiej odniosła się również do kwestii rozszerzenia Wspólnoty. - Wraz z rozszerzeniem reformy stają się niezbędne [...]. Oczywiście będziemy skupiać się na tym, co już możemy zrobić, i jest tego dużo. Ale powinniśmy być bardziej ambitni. Uważam, że potrzebujemy zmiany traktatu tam, gdzie może to poprawić naszą Unię - oceniła.

REKLAMA

Ursula von der Leyen zapowiedziała też stworzenie "Tarczy Demokracji". Ma to być pakiet rozwiązań dotyczących walki z dezinformacją w sieci, zewnętrznym wpływaniem na procesy wyborcze oraz umożliwiających usuwanie fałszywych treści wytworzonych z użyciem sztucznej inteligencji.

IAR/Beata Płomecka/pb/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej