O nieoczywistej historii Polski. "Rzucam przynętę"

2024-07-20, 10:35

O nieoczywistej historii Polski. "Rzucam przynętę"
Z książki dowiemy się wielu ciekawostek, m. in. skąd wzięło się powiedzenie "od Sasa do Lasa". Foto: Wikipedia/domena publiczna

- Bardzo lubię historię, bardzo dużo czytam na temat historii Polski i świata. Doszedłem do wniosku, że jeszcze nikt nie podszedł do tematu na zasadzie wyłapania historii, które nie pojawiają się w szkole. Dziennikarze dostrzegają, że znajdują się tam przypisy, bo bez tych przypisów trudno czytelnikowi byłoby uwierzyć, że te historie miały miejsce. Mówimy nie tylko o czasach odległych, ale i o czasach współczesnych - mówił o książce "Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski" jej autor, Krzysztof Pyzia.

Posłuchaj

Krzysztof Pyzia o zaskakujących faktach z przeszłości Polski opisanych w książce "Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski"
+
Dodaj do playlisty

- To, co mnie najbardziej cieszy po opublikowaniu tej książki, to komentarze młodych ludzi, ale i starszych, którzy piszą, że gdyby ich tak uczono historii, to nie podchodziliby do niej jak pies do jeża – mówi autor książki w audycji "TurboHistoria".

Historyczne "smaczki"

Gość Krzysztofa Grzybowskiego zaznaczył, że zbieranie materiałów zajęło mu kilka lat. - Czego nie usłyszałem w szkole, musiałem znaleźć w różnych książkach. Trochę to wszystko jest od Sasa do Lasa. Ale to zabieg, który podjąłem świadomie, żeby podtrzymywać zainteresowanie czytelnika - dodaje. Mamy np. rozdziały związane ze śmiercią. Gdyby ktoś mi wcześniej powiedział, że mamy króla, który zmarł, bo kochał jeść i zatruł się ogórkiem małosolnym, to trudno byłoby mi w to uwierzyć. A syn jednego z naszych władców usiadł na gałęzi, podcinał ją i z niej spadł. I to też zakończyło się śmiercią - opowiada autor książki.

Posłuchaj

Posłuchaj

Krzysztof Pyzia o zaskakujących faktach z przeszłości Polski opisanych w książce "Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski" 29:05
+
Dodaj do playlisty

Krzysztof Pyzia mówi, że w jego publikacji, oprócz wielkich historii, są tzw. smaczki. - Jak np. to, skąd wzięło się określenie "coś odszczekać". Dowiemy się też, że wulgarne słowa, które są nadużywane, w przeszłości znaczyły coś innego. To ciekawostki, które trudno wygrzebać w internecie - powiedział autor.

REKLAMA

Czytaj także:

- Ja traktuję to jako rzucenie przynęty. Czytelnik czyta, poznaje temat i jeśli się zainteresuje, może popłynąć szerzej i zagłębić się w to zagadnienie - podsumował gość Krzysztofa Grzybowskiego.

***

AudycjaTurboHistoria
ProwadzącyKrzysztof Grzybowski
Gość: Krzysztof Pyzia
Data emisji: 19.07.2024
Godzina emisji: 22.06

PR24/łp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej