Susza rolnicza w Polsce. Sytuacja się poprawia, ale w dwóch regionach katastrofa

Choć w ostatnim czasie zwiększone opady deszczu pozwoliły na ograniczenie suszy w wielu regionach, to w dwóch województwach sytuacja wciąż jest bardzo poważna. Najgorsza sytuacja dotyczy zwłaszcza upraw rzepaku.

2024-07-21, 10:35

Susza rolnicza w Polsce. Sytuacja się poprawia, ale w dwóch regionach katastrofa
Z powodu suszy rolnicy mają poważne problemy z uprawami. Foto: krstrbrt/Shutterstock

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy (IUNG) opublikował kolejny - szósty już w tym roku - raport dotyczący suszy rolniczej w Polsce. Z raportu wynika, że w okresie od 11 maja do 10 lipca bieżącego roku susza rolnicza wystąpiła we wszystkich 16 województwach w Polsce, choć z różną intensywnością i wobec różnych gatunków roślin.

Utrzymuje się susza rolnicza

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach mazowieckim i podlaskim oraz w części województwa lubelskiego, głównie na jego północy. Jak zauważa tygodnik-rolniczy.pl, największe straty spowodowane suszą ponoszą hodowcy rzepaku, zbóż jarych, a także kukurydzy.

Znaczny wzrost opadów atmosferycznych w szóstym okresie sześciodekadowym oraz przy stagnacji ewapotranspiracji [proces parowania terenowego - z komórek roślinnych i z gruntu - red.] w piątym jak i szóstym raporcie były przyczyną, że zmniejszył się deficyt wody dla monitorowanych roślin uprawnych - podkreślił cytowany przez portal prof. dr hab. Mariusz Matyka​, dyrektor IUNG.

- Szczególnie w północno-zachodnich i zachodnich terenach kraju notowano duże zmniejszenie deficytu wody. Natomiast w rejonach wschodniej Polski nadal występują duże braki wody w monitorowanych uprawach - wyjaśnił.

REKLAMA

Sytuacja się poprawia, ale nadal są regiony cierpiące z powodu suszy

W okresie 11 maja-10 lipca poprawił się Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) w kraju. To na jego podstawie ocenia się stan zagrożenia suszą. W rzeczonym okresie wartość KBW była ujemna i wynosiła -99 mm, co oznacza, że w stosunku do poprzedniego okresu deficyt wody zmniejszył się o 22 mm.

W tym czasie najpoważniejsze niedobory wody stwierdzono na obszarach: Pojezierza Mazurskiego, Polesia, Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej oraz Podlaskiej. Tam wskaźnik wynosił od -160 mm do -219 mm. Najlepsza sytuacja była w południowej Polsce oraz na zachodzie i północnym zachodzie kraju - tam deficyt wody wyniósł od -50 mm do -119 mm. Na pozostałym obszarze kraju braki wody w rolnictwie wyniosły od -120 mm do -159 mm.

IUNG monitoruje suszę rolniczą nie tylko pod względem regionów Polski, ale też w zakresie konkretnych upraw rolniczych. Monitorowanych jest 12 upraw. To zboża jare, ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza - osobno na ziarno i osobno na kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, chmiel oraz tytoń.

Czytaj również:

Jakich upraw dotyczy susza?

W największym stopniu susza dotknęła hodowców rzepaku i rzepiku. Objęła wszystkie 16 województw, w których wystąpiła w 1445 gminach (ponad 58 proc. polskich gmin), na obszarze blisko 19 proc. gruntów ornych. Najbardziej dotkliwa była w województwach mazowieckim i podlaskim, gdzie objęła ponad połowę upraw.

Rzepak i rzepik - te uprawy najbardziej ucierpiały z powodu suszy. Fot. susza.iung.pulawy.pl Rzepak i rzepik - te uprawy najbardziej ucierpiały z powodu suszy. Fot. susza.iung.pulawy.pl

Nieciekawie ma się sytuacja także w przypadku zbóż jarych, bo ich susza również dotknęła w 16 województwach, choć już nie w tak wielu gminach - "jedynie" w 896 (36,17 proc. gmin w Polsce). W tym przypadku susza dotknęła prawie 11,2 proc. gruntów ornych. Znów w województwach mazowieckim i podlaskim dotyczyła ponad połowy upraw.

Susza uderza w zboża jare w całej Polsce. Fot. susza.iung.pulawy.pl Susza uderza w zboża jare w całej Polsce. Fot. susza.iung.pulawy.pl

Posłuchaj

Niedziela zapowiada się pogodnie. Niewielki deszcz może wystąpić w Karpatach. O szczegółach Klaudia Dadura (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Bez problemów spowodowanych suszą tylko ziemniaki i buraki cukrowe

W 15 województwach Polski susza uderzyła w cztery uprawy: krzewów owocowych (871 gmin), kukurydzy na ziarno (826 gmin), kukurydzy na kiszonkę (826 gmin) i roślin strączkowych (691 gmin). We wszystkich przypadkach susza ominęła woj. małopolskie.

Susza dotyka krzewów owocowych w 15 województwach. Fot. susza.iung.pulawy.pl Susza dotyka krzewów owocowych w 15 województwach. Fot. susza.iung.pulawy.pl

Zboża ozime dotknęła susza w 14 województwach, w 649 gminach. W sześciu województwach suszę odnotowano w przypadku: truskawek (451 gmin), warzyw gruntowych (330 gmin), tytoniu (315 gmin), drzew owocowych (209 gmin). Chmielu dotknęła susza w trzech województwach, w 11 gminach.

REKLAMA

Susza dotknęła upraw kukurydzy - zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. Fot. susza.iung.pulawy.pl Susza dotknęła upraw kukurydzy - zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. Fot. susza.iung.pulawy.pl

W okresie 11 maja-10 lipca susza nie dotyczyła upraw ziemniaków i buraka cukrowego.

IAR/tygodnik-rolniczy.pl/susza.iung.pulawy.pl/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej