Ratownik WOPR apeluje. Nad wodą bez szaleństw!
Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą. Apel dotyczy nie tylko zachowań nad morzem, ale także nad jeziorami i rzekami. Należy także przestrzegać zakazów wchodzenia do wody - zarówno ze względów pogodowych, jak i z innych przyczyn.
2024-07-21, 13:43
Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przypomina, że najlepiej, by na taki wypoczynek udawać się w grupie.
WOPR apeluje: rozsądek nad wodą przede wszystkim
- Wchodząc do wody, pamiętajmy o jednej bardzo ważnej rzeczy - wchodźmy powoli. [...] Też nie pływajmy daleko od brzegu - mówił ratownik.
Piotr Molasy przestrzega także przed skokami do wody "na główkę". - To, że wczoraj skakaliśmy w tym miejscu, nie oznacza, że dzisiaj ktoś tam nie wrzucił metalowego kosza albo nie przypłynął tam konar drzewa - dodał prezes świętokrzyskiego WOPR.
Niebezpieczne skoki "na główkę" i alkohol
Zwrócił uwagę, że w wielu miejscach, które wydają się idealne do skoków na głowę, w rzeczywistości woda jest bardzo płytka.
REKLAMA
Piotr Molasy apeluje również, by podczas wypoczynku nad wodą nie spożywać alkoholu. Ze statystyk wynika, że był on przyczyną utonięcia, w co czwartym przypadku.
Na Bałtyku kwitną sinice
Tymczasem pojawia się coraz więcej informacji o zakwicie sinic na Bałtyku. W województwie zachodniopomorskim czerwona flaga została wywieszona na czterech kąpieliskach.
Z powodu zakwitu sinic zakazana jest kąpiel przy plażach Stawek w Gryficach i Szczucze w Golczewie. Nie można również wchodzić do wody w kąpielisku morskim w Dziwnówku i w Wodnej Dolinie w Koszalinie. W tych miejscach w wodzie wykryto bakterie E. coli i enterokoków.
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/Polskie Radio Kielce/Polskie Radio Szczecin/jmo
REKLAMA