"Konstancien Cafe". Niecodzienny cykl warsztatów dla opiekunów osób starszych

2024-07-28, 10:20

"Konstancien Cafe". Niecodzienny cykl warsztatów dla opiekunów osób starszych
Opieka nad seniorami. Foto: Shutterstock

- "Konstancin Cafe" to koncepcja wyjścia z pomocą do opiekunów ludzi, którzy niosą wsparcie bardzo trudnym podopiecznym - mówiła w audycji "Portfel seniora" prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektorka Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Posłuchaj

Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska o opiece nad osobami starszymi (Portfel seniora)
+
Dodaj do playlisty

Ze strony władz pojawiają się różne pomysły na to, aby koszty opieki nad seniorami przejęło państwo, czy samorządy. Te ostatnie narzekają na brak środków, więc niestety, niezależnie od poziomu zrozumienia potrzeb seniorów, zbyt rzadko angażują się w pomoc.

Państwo wprowadziło rozmaite programy, jak np. "Aktywni+", "Korpus Wsparcia Seniorów", "Pomoc sąsiedzka" czy domy i kluby seniora, które funkcjonują, ale wszystkie one pełnią bardziej takie funkcje pomocowe, nie są tyle nastawione na opiekę kompleksową, która obejmuje również kwestie zdrowotne.

Jak zatem powinna wyglądać kompleksowa opieka nad seniorami?

O tym Anna Grabowska rozmawiała z prof. Agnieszką Neumann-Podczaską. Dyrektorka Narodowego Instytutu geriatrii, reumatologii i rehabilitacji w Warszawie opowiadała między innymi o inicjatywie "Konstancin Cafe". Cyklu szkoleń dla opiekunów osób starszych.

REKLAMA

Amerykańska koncepcja

- "Konstancin Cafe" to idea, która ma swoje korzenie w amerykańskim "Alzheimer Cafe" to jest taka koncepcja, która urodziła się w latach sześćdziesiątych w Los Angeles. To koncepcja wyjścia z pomocą do opiekunów ludzi, którzy pomagają bardzo trudnym podopiecznymi - tłumaczyła prof. Agnieszka Neumann-Podczaska.

Jak mówiła, "Konstancin Cafe" oferuje spotkania, które nie są wykładami, a bardziej warsztatami opartymi na dyskusji. - To jest koncepcja wypracowana latami na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, koncepcja pracy zespołu interdyscyplinarnego - podkreśliła dyrektorka Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Parasolowe spojrzenie

Gość PR24 tłumaczyła ponadto, że na opiekę nad seniorami trzeba spojrzeć kompleksowo. - Poszukać, gdzie są ich potrzeby i jak my możemy zespołowo, szeroko na nie odpowiedzieć. Musimy spojrzeć parasolowo na tego człowieka i poszukać tych obszarów, gdzie on potrzebuje wsparcia - zaznaczyła.

W warsztatach "Konstancin Cafe" uczestniczą eksperci, którzy dzielą się swoją szeroką wiedzą z uczestnikami. - Mamy zespół lekarzy różnych specjalizacji, w tym geriatrii czy reumatologii. Mamy pielęgniarki, fizjoterapeutów,  dietetyków, psychologów, farmaceutów, terapeutów zajęciowych - wyliczała.

REKLAMA

Placówka Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie będzie szkolić na co dzień opiekujących się osobami starszymi lekarzy, personel i rodziny.


Posłuchaj

Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska o opiece nad osobami starszymi (Portfel seniora) 25:06
+
Dodaj do playlisty

 

***

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącyAnna Grabowska
Gość: prof. Agnieszka Neumann-Podczaska )Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie)
Data emisji: 28.07.2024
Godzina emisji: 9:06
PR24/pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej