Szekspir króluje w gdańskich teatrach. Agata Grenda: jest tylko punktem wyjścia

- Co roku mamy około 30 spektakli, z czego dziesięć to wywrotowe interpretacje, a pięć to klasyczne sztuki Szekspira - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektorka Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda. - Szekspir nie jest tylko wywracany i szlachtowany - podkreśliła. 

2024-07-28, 16:49

Szekspir króluje w gdańskich teatrach. Agata Grenda: jest tylko punktem wyjścia
Festiwal Szekspirowski potrwa w Gdańsku do 4 sierpnia. Jednym z prezentowanych spektakli jest "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" w reżyserii Szymona Kaczmarka w Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Foto: PAP/Marcin Gadomski

Do 4 sierpnia w na gdańskich scenach trwa 28. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem "A niech się głowy toczą". - Szekspir jest dla nas pretekstem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Grenda, dyrektorka festiwalu i zarazem szefowa Teatr Szekspirowskiego w Gdańsku. 

- Stawiam na to, by Szekspir nie był wystawiany w kółko w klasycznej postaci, bo to wszyscy znamy, zmiana kostiumów niewiele da - wskazała. Jak dodała, interesujące są dla niej uniwersalizm i ponadczasowość Szekspira. Przyznała, że angielski twórca bywa "kontrowersyjny, wydaje się dziadersem, mizoginem". - Ale to jest świetny punkt wyjścia, bo jego twórczość mimo przywar przypisywanych przez młodych, nie chce się zestarzeć - zaznaczyła. 

Szekspir szlachtowany. Polemika na deskach teatru

Podkreśliła, że Festiwal przygotowuje konkurs dziesięciu premier. - Pomagamy młodym artystom w konkursach, dajemy im pieniądze, przestrzeń i możliwości wystawiania. To nie zawsze są artyści młodzi, ale zawsze awangardowi, wywrotowi - 

- Chciałabym, by Szekspir był tylko punktem wyjścia. Jeżeli się z nim nie zgadzamy, to fantastycznie - obróćmy go na drugą stronę, zaszlachtujmy. Nie mam wątpliwości, że i tak się obroni. A nawet, jeżeli zostanie w jakiejś materii ośmieszony, sama dyskusja z nim i jego ponadczasowymi tekstami jest tak ciekawa, że to, co w jednym spektaklu okazuje się być ośmieszone, w innym zostaje wywyższone - wskazała. 

REKLAMA

Jak mówiła, sztuki Szekspira mają tyle wątków, że czasami te spektakle dotyczą wątków - błazna, okrutnego władcy albo macierzyństwa. - To są najbardziej interesujące momenty, kiedy jesteśmy zaskoczeni mówiąc: wow, to naprawdę działa - podkreślała Agata Grenda. 

Klasyczne sztuki na festiwalowej scenie

Na gdańskim festiwalu Szekspir nie jest jednak tylko "wywracany i szlachtowany". - Mamy około 30 spektakli co roku, z czego dziesięć premier to wywrotowe interpretacje, ale mamy też konkurs o złotego yoricka dla wyprodukowanych w Polsce spektakli Szekspira, które miały premiery w minionym sezonie. Te pięć spektakli to najczęściej klasyczny Szekspir. Czasami w awangardowym wykonaniu, ale to wciąż sztuki Szekspira - zaznaczyła. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Agata Grenda gościem Martyny Podolskiej (W repertuarze) 25:09
+
Dodaj do playlisty

 
Czytaj także: 

***

Audycja: W repertuarze
Prowadząca: Martyna Podolska
Gość: Agata Grenda (dyrektorka Teatru Szekspirowskiego)
Data emisji: 28.07.2024
Godzina emisji: 15.06

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej