Małopolskie muzea wyremontują zabytkowe dwory

Sześć małopolskich instytucji kultury podpisało list intencyjny w sprawie renowacji dworów i zabudowań dworskich. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach nowego programu "Małopolski dwór", na który władze województwa zarezerwowały 43 mln zł z funduszy unijnych.

2024-08-11, 05:40

Małopolskie muzea wyremontują zabytkowe dwory
Renesansowy kasztel w Szymbarku koło Gorlic, dwór obronny rodu Gładyszow z XVI wieku.Foto: Marek Zajdler/East News

Miejsca dziedzictwa narodowego

- Celem naszych działań jest ochrona i opieka nad dziedzictwem narodowym obecnym w zabytkowych obiektach i zespołach dworskich w Małopolsce oraz wykreowanie nowych miejsc prezentacji dziedzictwa dla mieszkańców i turystów - powiedziała Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego.

Wśród obiektów do remontu są m.in. Muzeum Ziemi Sądeckiej - lider projektu, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Muzeum - Orawski Park Etnograficzny oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Modernizacje i remonty

Jak podała PAP Muzeum Ziemi Sądeckiej planuje w ramach przedsięwzięcia zakup, translokację i adaptację drewnianego dworu z Wielogłów na cele kulturalno-społeczne w swojej siedzibie w Nowym Sączu, a Muzeum Ziemi Tarnowskiej zamierza wyremontować zabytkowy dwór Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wraz z modernizacją wnętrz, zagospodarowaniem terenu oraz dostosowaniem obiektu do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.

W Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach przeprowadzona zostanie odnowa i adaptacja do funkcji wystawienniczo-kulturalnych zespołu dworskiego w Szymbarku oraz modernizacja renesansowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach.

REKLAMA

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny zgłosiło do projektu konserwację wyposażenia oraz Dworu Moniaków wraz z zakupem wyposażenia. Z kolei Muzeum Archeologiczne w Krakowie planuje adaptację zabytkowego spichlerza oraz czworaków w zespole dworsko-pałacowym w Branicach. Z kolei Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie w ramach projektu chce podnieść atrakcyjność ekspozycji zabytkowego dworu z Drogini.

Zasadnicza część projektu zainicjowanego przez władze regionu będzie realizowana w latach 2025-2027 i obejmie siedem dworów i zespołów dworskich w całym regionie.

***

Czytaj także:

Polskie dwory inne niż wszystkie

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmienia nazwę. Jak rozwijała się ta placówka?

Pod gołym niebem: Zubrzyca Górna


PAP/im

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej