Tour de Pologne 2024. Wystartowała 81. edycja wyścigu. Thibau Nys zwycięzcą pierwszego etapu

2024-08-12, 16:55

Wystartował 81. Tour de Pologne. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W poniedziałek we Wrocławiu rozpoczęła się 81. edycja Tour de Pologne. Belg Thibau Nys z ekipy Lidl-Trek wygrał w Karpaczu na Orlinku pierwszy etap cyklu i zdobył żółtą koszulkę lidera. Rafał Majka (UAE Team Emirates) zajął dziewiąte miejsce.

Polskie Radio jest jedynym radiowym patronem medialnym 81. edycji Tour de Pologne.

Po ciekawym finiszu pod górę Nys wyprzedził o trzy sekundy Holendra Wilco Keldermana (Visma) oraz Brytyjczyka Lukasa Nerurkara (EF Education-EasyPost).

Na czwartym miejscu, ze stratą sześciu sekund, finiszował drugi kolarz tegorocznego Tour de France Duńczyk Jonas Vingegaard (Visma), a tuż za nim zwycięzca ubiegłorocznego Tour de Pologne Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain-Victorious).

Majka przyjechał na czele kolejnej grupy, tracąc do zwycięzcy dziewięć sekund.

Wcześniej na etapie, który wystartował z Wrocławia (156 km), niewiele się działo. Przez długi czas trwała akcja z udziałem czterech kolarzy: Norberta Banaszka i Michała Paluty z reprezentacji Polski, Szymona Sajnoka (Q36.5) oraz Holendra Jana Maasa (Jayco AlUla). Przewaga nie była wielka, a peleton pozwolił uciekającym zgarnąć premie. Dwie górskie wygrał Paluta, dwie lotne Sajnok i później w Karpaczu obaj stanęli na podium, odbierając koszulki liderów klasyfikacji górskiej i aktywnych.

Ostatniego z uciekających, Maasa, peleton doścignął ok. 10 km przed metą.

Na trzykilometrowym podjeździe na Orlinek tempo wzrosło, peleton podzielił się na wiele grupek. Z polskich kolarzy w czołówce utrzymał się tylko Majka. Półtorej minuty do zwycięzcy stracili Marcin Budziński i Piotr Pękala z reprezentacji, a pozostali - co najmniej pięć minut i nie będą się liczyć w klasyfikacji. Przywołać można słowa Majki z ubiegłorocznego Tour de Pologne: "Gdy z Michałem Kwiatkowskim zakończymy karierę, będzie pustka".

Majka potwierdził, że jest dobrze przygotowany do wyścigu. 34-letni kolarz z podkrakowskich Zegartowic startuje w Tour de Pologne już po raz ósmy. Ma na koncie zwycięstwo w 2014 roku, drugie miejsce w 2017 roku i dwie czwarte lokaty w 2013 i 2020. W ubiegłorocznej edycji wygrał etap w Dusznikach-Zdroju, a w klasyfikacji generalnej był ósmy.

We wtorek odbędzie się jazda indywidualna na czas, z Mysłakowic na Orlinek w Karpaczu (15,4 km). Dyrektor wyścigu Czesław Lang określił etap jako "cronoscalata", czyli z włoskiego: wspinaczka na czas.