Straż pożarna ostrzega: w upały łatwo o zatrucie bezwonnym tlenkiem węgla. Jest na niego sposób
Czad, inaczej tlenek węgla, to bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz. Może szybko zablokować dopływ tlenu do organizmu. Straż pożarna proponuje rozwiązania, które mogą uratować życie w upalne dni.
2024-08-14, 08:45
Podczas słonecznych i upalnych dni wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, ostrzega straż pożarna. Z powodu wykrycia tego gazu w domach i mieszkaniach tylko w czerwcu i lipcu strażacy interweniowali ponad 800 razy - ostrzegł rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Zwrócił też uwagę, że liczba incydentów wahała się od kilku do kilkudziesięciu dziennie, przy czym od 9 do 11 lipca zanotowano 244 zdarzenia.
Nawet podgrzewacz wody może doprowadzić do tragedii
Kierzkowski wyjaśnił, że głównym czynnikiem prowadzącym do emisji tlenku węgla jest wysoka temperatura, która nagrzewa dachy, kominy i przewody wentylacyjne. Prowadzi to do powstania poduszki powietrznej w przewodach, co skutkuje brakiem ciągu. Spaliny z urządzeń grzewczych, np. gazowych podgrzewaczy wody czy kominków, przedostają się wówczas do pomieszczeń, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
W lipcu z powodu zatrucia tlenkiem węgla poszkodowanych zostało 30 osób. Rzecznik PSP zauważył, że większość takich przypadków została zgłoszona dzięki czujkom tlenku węgla. Straż pożarna zachęca do ich instalowania.
Do Polski wracają upały
Prognozy meteorologiczne wskazują, że w najbliższych dniach Instytut Meteorologii wyda alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałami niemal w całej Polsce. Strażacy podkreślają, że upały oznaczają nie tylko wzrost zagrożenia pożarowego w lasach, ale także większe ryzyko zatrucia czadem.
REKLAMA
PSP przypomina o konieczności dbania o sprawność przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz instalacji gazowej i elektrycznej. Apeluje o regularne przeglądy techniczne urządzeń grzewczych i zabezpieczenie domu czujką dymu oraz czujką tlenku węgla.
Czujki te ostrzegają mieszkańców o pożarze lub emisji tlenku węgla, co jest prostym sposobem na zabezpieczenie domu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich urządzeń, a przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na certyfikaty, takie jak europejski certyfikat zgodności CE. Gwarantuje on, że produkt spełnia określone normy bezpieczeństwa i jakości, zapewniając bezpieczeństwo na wiele lat.
Czytaj także:
- 1,5 miliarda ludzi dotkniętych upałami. Temperatury coraz częściej są zabójcze
- Globalne ocieplenie. Co się stanie, jeśli nie uda się zahamować zmian klimatu?
Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku gazem, który wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Lżejsze zatrucie objawia się bólem i zawrotami głowy, osłabieniem i nudnościami, natomiast ostre zatrucie przy dużych stężeniach może spowodować nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechową, a nawet śmierć.
REKLAMA
PAP/mp/wmkor
REKLAMA