Małpia ospa atakuje nie tylko Europę. Dotarła do kolejnego kraju
Pierwszy przypadek zachorowania na małpią ospę w Pakistanie dotyczy 34-letniego mężczyzny. Jak podano, podróżował on "z kraju Zatoki Perskiej".
2024-08-16, 15:27
Pobrane od niego próbki krwi zostały wysłane do Narodowego Instytutu Zdrowia w stolicy Islamabadzie w celu sekwencjonowania genetycznego i potwierdzenia.
Małpia ospa. Stan zagrożenia
Informacja o zakażonym w Pakistanie pojawia się dzień po tym, jak władze Szwecji przekazały, że wykryto tam pierwszy przypadek bardziej niebezpiecznego wariantu ospy małpiej poza kontynentem afrykańskim.
Posłuchaj
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego po wybuchu infekcji wirusowej w Demokratycznej Republice Konga, która rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje w Afryce.
Od czasu wybuchu epidemii ospy małpiej w styczniu 2023 roku, w Afryce odnotowano 27 tys. przypadków i ponad 1100 zgonów, głównie wśród dzieci. Epidemia dotknęła także Burundi, Kenię, Rwandę i Ugandę.
REKLAMA
- WHO ostrzega przed małpią ospą. "Zagrożenie zdrowia o zasięgu międzynarodowym"
- Kolejna fala COVID-19 w Polsce? "Nie testujemy prawie w ogóle. Zakażenia są i to liczne"
Główny inspektor sanitarny: małpia ospa ma potencjał epidemiczny
Jak mówił na antenie radiowej Jedynki główny inspektor sanitarny, "wirus małpiej ospy jest spokrewniony z ospą prawdziwą". Paweł Grzesiowski wskazał, że nie jest on tak drastycznie szkodliwy jak wirus ospy prawdziwej.
Posłuchaj
- Ale przez to pokrewieństwo choroba bardziej przypomina ospę prawdziwą niż ospę wietrzną, która jest dość łagodna, a wiele osób je myli - tłumaczył specjalista. Ostrzegł, że choroba ma potencjał epidemiczny.
ms/IAR, PR1
REKLAMA
wmkor
REKLAMA