Polski wkład w badania z kosmosu. "Sokole oko" już na orbicie

2024-08-17, 06:51

Polski wkład w badania z kosmosu. "Sokole oko" już na orbicie
Polski satelita będzie obserwował Ziemię z wyjątkowo wysoką rozdzielczością. Foto: NASA

Na orbicie jest już polski sztuczny satelita EagleEye, którego celem jest obserwowanie Ziemi z bardzo wysoką rozdzielczością. Cud polskiej techniki kosmicznej został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon 9 Elona Muska. 

- Uzyskiwane dzięki EagleEye zdjęcia, według przewidywań, będą miały nadzwyczaj wysoką rozdzielczość - sięgającą rzędu 1 metra na piksel. Zdjęcia te będą wykonywane zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym. To pionierskie urządzenie - pierwszy polski satelita z tak dużym teleskopem. Zastosowania mogą być bardzo różne - od rolnictwa po obserwacje ruchu wojska - powiedział uczestniczący w projekcie dr Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN.

Rakieta SpaceX Falcon 9, która wyniosła polskiego satelitę w kosmos, wystartowała z Kalifornii w piątek o 20.56 czasu polskiego, a odłączenie satelity nastąpiło ok. godz. 22.14. Na pokładzie pojazdu było około 130 satelitów, wśród nich ten zbudowany przez polską firmę.

Cud polskiej myśli kosmicznej

EagleEye to, jak podkreślają konstruktorzy, najbardziej zaawansowany technologicznie i największy polski satelita. Powstał na terenie Polski przy zaangażowaniu krajowych firm. Został opracowany przez firmy: Creotech Instruments S.A., Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Czytaj także: 

Firma Creotech odpowiadała za budowę platformy satelitarnej nazwanej HyperSat, na której umieszczane są wszystkie komponenty, a także za integrację satelity. Teleskop, który będzie prowadził obserwacje planety, opracowało przedsiębiorstwo Scanway. Wyniesieniem na orbitę Creotech zajął się wspólnie z firmą ExoLaunch. Centrum Badań Kosmicznych PAN dostarczyło zaś komputer teleskopu i opracowało algorytmy sterujące - wyjaśnił Barciński.

REKLAMA

Urządzenie waży 55 kg i po rozłożeniu paneli słonecznych ma rozmiary 55 cm x 150 cm x 90 cm.

Satelita pomoże w monitorowaniu stężeń metanu

Wśród 116 ładunków wyniesionych na orbitę przez rakietę Falcon 9 jest Tanager-1 - satelita do monitorowania metanu na Ziemi. Jak dotąd żadna technologia nie jest w stanie ocenić kompleksowo skali problemu emisji metanu do atmosfery na poziomie globalnym, dlatego połączenie różnych zestawów danych jest najlepszym sposobem na zmapowanie problemu.

Dane z satelity Tanager-1 będą publicznie dostępne na portalu danych Carbon Mapper.


PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej