Polska firma zbuduje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity do badania plazmy

2024-07-26, 13:36

Polska firma zbuduje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity do badania plazmy
Creotech Instruments będzie miał szansę wyprodukować i dostarczyć sześć satelitów opartych na autorskiej platformie HyperSat.Foto: Shutterstock/Andrei Armiagov

Polska firma Creotech Instruments dostała zamówienie warte 3,95 mln euro od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na przygotowanie sześciu projektów satelitów, które zostaną  ocenione i przekazane do realizacji kosmicznej misji badania plazmy pomiędzy Ziemią a Księżycem. 

Kontrakt na realizację faz A i B1 opracowania sześciu sond kosmicznych "córek", za które odpowiada Creotech Instruments, rozpocznie się w III kwartale 2024 r. i potrwa dwa lata. 

Po zakończeniu fazy projektowej Europejska Agencja Kosmiczna dokona wyboru, która z trzech proponowanych misji klasy M zostanie wybrana do dalszej realizacji. Lista kandydatów na tzw. misję klasy średniej ESA liczy zaledwie trzech finalistów: M-Matisse, Plasma Observatory oraz Theseus.

Jeśli misja ta zostanie ostatecznie wybrana, Creotech Instruments będzie miał szansę wyprodukować i dostarczyć sześć satelitów opartych na autorskiej platformie HyperSat. Ostateczna decyzja o wyborze misji ma zapaść w 2026 r.

Misja "Plasma Observatory" ma na celu głębsze zrozumienie przepływów energii w plazmie wokół Ziemi. W tym celu zostanie zaprojektowany nietypowy instrument badawczy w kształcie wielkiego czworościanu, którego jeden bok może sięgać ponad 100 tys. km długości.

REKLAMA

Sześć sond kosmicznych "córek", opartych na zmodyfikowanej platformie HyperSat firmy Creotech Instruments, wraz ze statkiem "matką", którego producent zostanie wyłoniony w oddzielnym przetargu, uformuje razem czworościan w przestrzeni kosmicznej między Ziemią a Księżycem. Następnie przeprowadzą one kilkuletnie pomiary plazmy. Start misji ESA planowany jest na rok 2037.

Wybór do elitarnego klubu

 – Bardzo cieszę się, że już teraz rozpoczynamy prace nad pierwszym polskim satelitą odpornym na radiację, co pozwoli nam na wejście na rynek dotychczas zarezerwowany tylko dla największych dostawców technologii kosmicznych. Będziemy dążyć do tego by nasze rozwiązania spełniły najwyższe wymagania ESA. Jednocześnie, co warto zauważyć, powstanie nowego produktu pod postacią polskiej platformy satelitarnej HyperSat RadHard pozwoli całemu sektorowi kosmicznemu w naszym kraju na wejście na wyższe stadium rozwoju. W zasięgu rodzimego sektora znajdą się misje na orbitę geostacjonarną Ziemi, a nawet orbity okołoksiężycowe i dalsze. Ten krok wpisuje się również w szerszą strategię produktową spółki dla rynku kosmicznego  wyjaśniał dr Jakub Bochiński, zastępca dyrektora ds. produktów kosmicznych w Creotech Instruments.

Wybór Spółki i wszelkie niezbędne negocjacje odbyły się w formule "direct",  czyli bez fazy przetargu, od razu ze wskazaniem na polską firmę, jako pożądanego partnera do realizacji misji ESA.

Projekt polskiego satelity

Creotech Instruments realizuje także misję "EagleEye" w której pełni rolę lidera projektu. Wystrzelenie największego i najbardziej zaawansowanego w historii Polski satelity jest zaplanowane jeszcze tego lata z amerykańskiej bazy Vandenberg. Data startu zostanie ogłoszona w najbliższym czasie. 

REKLAMA

Na potrzeby tego projektu inna polska firma Scanway opracował optyczny teleskop, który stanowi centralny element satelity. Instrument ma za zadanie dostarczanie wysokiej rozdzielczości obrazów Ziemi. Umożliwi monitorowanie zmian środowiskowych, analizę zasobów naturalnych i - w razie potrzeby - zapewni wsparcie w zarządzaniu kryzysowym.


PR24/Creotech/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej