Rozmowy ws. Strefy Gazy. "Plan Izraela nie odbiega wiele od tego, co dzieje się obecnie, z wyjątkiem walk"

2024-08-17, 14:15

Rozmowy ws. Strefy Gazy. "Plan Izraela nie odbiega wiele od tego, co dzieje się obecnie, z wyjątkiem walk"
Od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tys. Palestyńczyków. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

- Amerykanie, i nie tylko oni, twierdzą, że tak naprawdę jest to ostatnia szansa. Przypomnę, że tych rund rozmów było już osiemnaście i wszystkie zakończyły się fiaskiem - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Borkowski z Collegium Civitas.

Stany Zjednoczone przedstawiły w piątek, po dwóch dniach negocjacji w Katarze, poprawioną propozycję porozumienia o zawieszeniu broni w Gazie, jednak Hamas natychmiast odrzucił izraelskie warunki - poinformowała agencja AFP, powołując się na rozmowy z przedstawicielami palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

USA podkreśliły, że kompromisowa propozycja bazuje na przedstawionym przez Bidena pod koniec maja trzyetapowym planie zawieszenia broni. Plan miałby doprowadzić do trwałego rozejmu, obejmowałby wymianę izraelskich zakładników Hamasu na palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach, a także odbudowę Strefy Gazy i zwiększenie pomocy humanitarnej dla tego obszaru.

Mariusz Borkowski komentował stanowiska stron. - Przełomem było to, że Hamas wycofał swoje poprawki do planu prezydenta Bidena zgłoszonego 31 maja i już nie domaga się niczego, akceptuje plan amerykański w całej rozciągłości. Izraelczycy trzymają się swojego planu ogłoszonego 27 maja. Ten plan ma dużo punktów rozbieżnych z planem amerykańskim, nie jest akceptowany przez Hamas - zaznaczył.

- Rozbieżności dotyczą dwóch zasadniczych punktów; Izrael chce kontrolować strefę pomiędzy Gazą a Egiptem, twierdząc, że tamtędy trafia do Gazy broń itd. Ponadto chce utrzymać główną drogę wiodącą od granicy Gazy z Egiptem aż do północnej części Strefy, tam cały czas mają być wojska izraelskie. Ponadto relokacja uchodźców z północnej części Gazy będzie uzależniona od ich zrewidowania i ewentualnego wpuszczenia do Gazy. Krótko mówiąc, ten plan niewiele odbiega od tego, co dzieje się obecnie, z wyjątkiem walk - zauważył gość audycji.

REKLAMA

Od początku wojny w Strefie Gazy zginęło 40 074 Palestyńczyków. Poinformował o tym palestyński resort zdrowia, według którego 92 537 osób zostało rannych. Jak dodano, 69 osób zginęło w ciągu minionych 48 godzin. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny na wielką skalę, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Posłuchaj

Posłuchaj

Mariusz Borkowski o sytuacji w Strefie Gazy (Świat 24) 27:18
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Wojna w Strefie Gazy zaczęła się 7 października zeszłego roku od ataku terrorystów z organizacji Hamas na Izrael, w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano; 111 zakładników jest wciąż więzionych. Izraelska armia rozpoczęła w odpowiedzi operację zbrojną w Strefie Gazy.

REKLAMA

***

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącaMagdalena Skajewska
Gość: Mariusz Borkowski (Collegium Civitas)
Data emisji: 17.08.24
Godzina emisji: 13.06

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej