Nawałnice nocą nie odpuszczą. Alerty najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie jest burza
Noc z poniedziałku na wtorek nie zapowiada się optymistycznie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty przed gwałtownymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. W wielu miejscach mogą wystąpić podtopienia.
2024-08-19, 20:00
W nocy z poniedziałku na wtorek w całym kraju z wyjątkiem północy pojawią się opady deszczu, a lokalnie także mgły. Termometry wskażą od 10 stopni Celsjusza na Pomorzu do 20 stopni Celsjusza na południu kraju. Możliwe są też silne opady deszczu, nawet do 100 mm, a także burze - zwłaszcza na Mazowszu. Tam IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia.
- Zapowiadają pogodowy armagedon. Zacznie się jutro, może dojść do zniszczeń
- Sinice nas Bałtykiem. Sanepid zamknął kolejne, popularne kąpieliska
RCB apeluje też o to, by w czasie gwałtownych wyładowań atmosferycznych zachować ostrożność. "W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - czytamy w alercie.
Gdzie jest burza? Radar:
REKLAMA
To nie koniec burz. Prognoza pogody na noc
IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami na zachodzie i w centrum kraju, alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla południa i ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami na wschodzie. Na terenach objętych alertami prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyły ulewne deszcze do 80 mm, lokalnie 90 mm i porywy wiatru do 90 km/h. Wystąpić może również grad. Ostrzeżenia te obowiązują od godz. 6.30 w poniedziałek do godz. 3.00 we wtorek.
Przypomnijmy, że w poniedziałek IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, a także na południu woj. mazowieckiego, łódzkiego i na wschodzie woj. opolskiego. Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyły bardzo silne opady deszczu - od 35 mm do 55 mm - oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może wystąpić grad. Ostrzeżenia te obowiązują od godz. 10.00 w poniedziałek do 3.00 we wtorek.
Silne deszcze i burze nad Polską
Wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami w czterech powiatach woj. mazowieckiego (sierpecki, żuromiński, mławski, przasnyski) oraz w trzech powiatach woj. podlaskiego (kolneński, łomżyński, Łomża).
REKLAMA
Mieszkańcy województw objętych ostrzeżeniami pierwszego stopnia mogą spodziewać się burz, którym będą towarzyszyły silne opady deszczu - od 40 mm do 50 mm - i porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie może wystąpić grad. Ostrzeżenia w tych województwach obowiązują od godz. 21.00 w poniedziałek do 11.00 we wtorek.
IMGW wydało również ostrzeżenie trzeciego stopnia dla powiatów woj. małopolskiego (tatrzańskiego, nowatorskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego) i powiatów woj. łódzkiego (łowicki, skierniewicki).
Ostrzeżenia trzeciego stopnia
Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu może wynosić do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h, możliwy jest grad. Ostrzeżenia w tych powiatach obowiązują od godz. 16.48 w poniedziałek do 3.00 we wtorek.
REKLAMA
Obszar objęty ostrzeżeniami trzeciego stopnia przed silnym deszczem i burzami został w poniedziałek został rozszerzony o powiaty: makowski, pułtuski, ciechanowski, płoński, płocki, gostyniński, sochaczewski, nowodworski, legionowski, wołomiński, otwocki, warszawski zachodni, Warszawę, piaseczyński, pruszkowski, żyrardowski, garwoliński, grójecki, białobrzeski i kozienicki. Prognozowane są tam deszcze o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu może wynosić do 90 mm, punktowo około 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru początkowo do 80 km/h, również możliwe są opady gradu.
Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed silnym deszczem i burzami obowiązują od godziny 18.00 w poniedziałek do godz. 10.00 we wtorek.
IMGW ostrzega przed nawałnicami
Przypomnijmy, że w poniedziałek IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami na zachodzie i w centrum (zwłaszcza na Mazowszu). Na południu i wschodzie Polski pojawiły się burze z opadami do 50 mm, natomiast na zachodzie i północy kraju synoptycy nie przewidywali opadów. Wiatr w czasie burz może wiać z prędkością nawet do 70 km/h.
- Pogoda szykuje Polakom saunę. Będzie potwornie gorąco, po południu burze i ulewy
- Upały i burze w Polsce. IMGW ostrzega: będzie niebezpiecznie
Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami obowiązują zaś na południu kraju.
Burze szaleją nad Polską
Gwałtowna burza i ulewa przeszła już nad stolicą. "W Warszawie temperatura spadła z niemalże 30 st. C. do 20 st. C., a w ciągu ostatnich 10 min na Okęciu spadło już 20 litrów wody" - czytamy w komunikacie IMGW na x.com.
Ponad 100 zgłoszeń po nawałnicy. "Piorun uderzył w podnośnik"
- Mamy już ponad 150 zgłoszeń po nawałnicy, która przeszłą nad Warszawą. Na Targówku piorun uderzył w podnośnik, jedna osoba została poszkodowana - powiedział mł. kpt. Jakub Nowak z komendy miejskiej PSP w Warszawie. Strażak wyjaśnił, że zgłoszenia dotyczą głównie powalonych drzew, które spadały na domy i ulice, a także zalanych garaży oraz lokali usługowych.
REKLAMA
Do najgroźniejszej sytuacji doszło przy ulicy Matuszewskiej, gdzie piorun uderzył w podnośnik. Poszkodowana została jedna osoba przebywająca w pobliżu. Strażak przekazał, że cały czas przybywa zgłoszeń.
Wstrzymano starty i lądowania na lotnisku Chopina
Nawałnica, która przeszła nad Warszawą, wpłynęła też na pracę Lotniska Chopina. Na kilkanaście minut, wstrzymane były starty i lądowania. Nadal częściowo nieczynny jest terminal pasażerski. - Na kilkanaście minut, ze względu na wyjątkowo wyładowania elektryczne, porywy wiatru i opady ograniczające widzialność, wstrzymane były starty i lądowania. Obecnie operacje odbywają się bez większych utrudnień - przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie Anna Dermont.
Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi burzami i ulewami. Z dużymi problemami zmaga się Wielkopolska. Według IMGW w ciągu ostatnich trzech godzin w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu spadło ponad 40 litrów deszczu. To "znacznie więcej niż przez całą pierwszą połowę miesiąca" - podaje instytut.
REKLAMA
W Kaliszu z kolei - jak podaje Radio Poznań - po kilkugodzinnych i obfitych opadach deszczu sytuacja jest bardzo poważna. W mieście doszło do licznych podtopień posesji, piwnic i garaży. Część ulic pozostaje nieprzejezdna. Zalana została również sala edukacyjna w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.
Jak poinformował Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z podtopieniami zmagają też mieszkańcy Sieradza, Kutna i Ostrowa Wielkopolskiego.
Synoptycy z IMGW prognozują, że strefa opadów powoli przemieszcza się nad województwa łódzkie i mazowieckie, gdzie już dochodzi do wielu utrudnień, spowodowanych zjawiskami pogodowymi.
Alarm przeciwpowodziowy w całym mieście
W Jeleniej Górze z kolei ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Na rzece Kamiennej przekroczone zostały stany ostrzegawcze.
REKLAMA
Rzecznik jeleniogórskiego magistratu Marcin Ryłko poinformował, że prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak ogłosił w mieście alarm przeciwpowodziowy, ponieważ na rzece Kamiennej zostały przekroczone stany ostrzegawcze.
"Woda będzie spływać z gór"
- Na szczęście przestało padać, ale monitorujemy sytuację, bo woda będzie jeszcze spływać z gór. Na razie się już nie podnosi, zamknęliśmy fragment około 50 metrów ulicy Krakowskiej, ale nie ma to wpływu na funkcjonowanie miasta - powiedział rzecznik.
W mieście i w okolicznych górach tylko nocą spadło 146 mm deszczu na metr kwadratowy. Na Śnieżce w Karkonoszach jest około 6 stopni Celsjusza.
Ostrzeżenie hydrologiczne w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku
IMGW w poniedziałek po południu wydał też nowe ostrzeżenia hydrologiczne. "Dla zlewni Bawołu w woj. wielkopolskim i rzeki Witki w woj. dolnośląskim wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Sytuacja na Dolnym Śląsku też jest optymistyczna. Tam, w niektórych miejscach, również obowiązują alerty hydrologiczne drugiego stopnia. "W wyniku spływu wód opadowych w zlewni Ślęzy prognozowane są wzrosty stanów wody - w Borowie powyżej stanu ostrzegawczego, z możliwością przekroczenia stanu alarmowego W Białobrzeziu powyżej stanu alarmowego" - informuje IMGW.
Źródła: X.com/IMGW/radiopoznan.fm/PAP/hjzrmb/wmkor
REKLAMA
REKLAMA