Potężna nawałnica nad Warszawą, a to nie koniec. Sprawdź, gdzie jest burza

2024-08-19, 14:53

Potężna nawałnica nad Warszawą, a to nie koniec. Sprawdź, gdzie jest burza
Burze i ulewy nad Polską. Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

Obecnie nad Polską przetaczają się potężne nawałnice. Ulewy powodują utrudnienia w wielu regionach Polski. W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, które pokazują siłę żywiołu. 

Jak poinformował Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z podtopieniami zmagają się już mieszkańcy Sieradza, Kutna i Ostrowa Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że we wtorek IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami na zachodzie i w centrum (zwłaszcza na Mazowszu). Na południu i wschodzie Polski pojawią się burze z opadami do 50 mm, natomiast na zachodzie i północy kraju synoptycy nie przewidują opadów. Wiatr w czasie burz może wiać z prędkością nawet do 70 km/h.

Czytaj także:

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego przed burzami obowiązują zaś na południu kraju. Alerty przed nawałnicami rozesłało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Burze szaleją nad Polską

Gwałtowna burza i ulewa przeszła już w stolicy. "W Warszawie temperatura spadła z niemalże 30 st. C. do 20 st. C., a w ciągu ostatnich 10 min na Okęciu spadło już 20 litrów wody" - czytamy w komunikacie IMGW na x.com. 

Ponad 100 zgłoszeń po nawałnicy. "Piorun uderzył w podnośnik"

- Mamy już ponad 150 zgłoszeń po nawałnicy, która przeszłą nad Warszawą. Na Targówku piorun uderzył w podnośnik, jedna osoba została poszkodowana - powiedział mł. kpt. Jakub Nowak z komendy miejskiej PSP w Warszawie. Strażak wyjaśnił, że zgłoszenia dotyczą głównie powalonych drzew, które spadały na domy i ulice, a także zalanych garaży oraz lokali usługowych.

Do najgroźniejszej sytuacji doszło przy ulicy Matuszewskiej, gdzie piorun uderzył w podnośnik. Poszkodowana została jedna osoba przebywająca w pobliżu. Strażak przekazał, że cały czas przybywa zgłoszeń.

REKLAMA

Wstrzymano starty i lądowania na lotnisku Chopina

Nawałnica, która przeszła nad Warszawą, wpłynęła też na pracę Lotniska Chopina. Na kilkanaście minut, wstrzymane były starty i lądowania. Nadal częściowo nieczynny jest terminal pasażerski. - Na kilkanaście minut, ze względu na wyjątkowo wyładowania elektryczne, porywy wiatru i opady ograniczające widzialność, wstrzymane były starty i lądowania. Obecnie operacje odbywają się bez większych utrudnień - przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie Anna Dermont.

Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi burzami i ulewami. Z dużymi problemami zmaga się Wielkopolska. Według IMGW w ciągu ostatnich trzech godzin w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu spadło ponad 40 litrów deszczu. To "znacznie więcej niż przez całą pierwszą połowę miesiąca" - podaje instytut.

REKLAMA

W Kaliszu z kolei - jak podaje Radio Poznań - po kilkugodzinnych i obfitych opadach deszczu sytuacja jest bardzo poważna. W mieście doszło do licznych podtopień posesji, piwnic i garaży. Część ulic pozostaje nieprzejezdna. Zalana została również sala edukacyjna w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Synoptycy z IMGW prognozują, że strefa opadów powoli przemieszcza się nad województwa łódzkie i mazowieckie, gdzie już dochodzi do wielu utrudnień, spowodowanych zjawiskami pogodowymi.

Alarm przeciwpowodziowy w całym mieście

W Jeleniej Górze z kolei ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Na rzece Kamiennej przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Rzecznik jeleniogórskiego magistratu Marcin Ryłko poinformował, że prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak ogłosił w mieście alarm przeciwpowodziowy, ponieważ na rzece Kamiennej zostały przekroczone stany ostrzegawcze.

REKLAMA

"Woda będzie spływać z gór"

- Na szczęście przestało padać, ale monitorujemy sytuację, bo woda będzie jeszcze spływać z gór. Na razie się już nie podnosi, zamknęliśmy fragment około 50 metrów ulicy Krakowskiej, ale nie ma to wpływu na funkcjonowanie miasta - powiedział rzecznik.

W mieście i w okolicznych górach tylko nocą spadło 146 mm deszczu na metr kwadratowy. Na Śnieżce w Karkonoszach jest około 6 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenie hydrologiczne w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku

IMGW w poniedziałek po południu wydał też nowe ostrzeżenia hydrologiczne. "Dla zlewni Bawołu w woj. wielkopolskim i rzeki Witki w woj. dolnośląskim wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia" - czytamy w komunikacie. 

REKLAMA

Sytuacja na Dolnym Śląsku też nie jest optymistyczna. Tam, w niektórych miejscach, również obowiązują alerty hydrologiczne drugiego stopnia. "W wyniku spływu wód opadowych w zlewni Ślęzy prognozowane są wzrosty stanów wody - w Borowie powyżej stanu ostrzegawczego, z możliwością przekroczenia stanu alarmowego W Białobrzeziu powyżej stanu alarmowego" - informuje IMGW.

Źródła: X.com/IMGW/radiopoznan.fm/PAP/hjzrmb/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej