Reorganizacja w Ministerstwie Kultury. Chodzi o zrabowane dzieła sztuki
Odzyskiwanie zrabowanych dzieł sztuki, zdaniem ministry kultury Hanny Wróblewskiej, ma być bardziej efektywne. W tym celu w resorcie przeprowadzono reorganizację.
2024-08-19, 21:31
Jak podkreśliła ministra, Wydział Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie został zlikwidowany, ale został włączony do Departamentu Dziedzictwa Kulturowego.
Celem tych zmian, jak wyjaśniła szefowa resortu, jest "zwiększenie efektywności i współpracy" przy odzyskiwaniu zrabowanych dzieł sztuki.
Posłuchaj
Hanna Wróblewska poinformowała również, że w ramach przeprowadzonej reorganizacji nie było żadnych zwolnień.
- Działamy bardzo efektywnie, w uproszczonej strukturze, podobnej do tej, która była dwa czy trzy lata temu w ministerstwie - dodała. Podkreśliła, że działania restytucyjne są bardzo ważnym obszarem działalności resortu.
REKLAMA
- Sprawy restytucji są bardzo wysoko na mojej agendzie. Jestem w bliskim kontakcie z całym działem i z osobą, która nim kieruje. Nic się nie zmieniło. Prowadzimy bardzo aktywną działalność restytucyjną. Przy czym, jak wielokrotnie podkreślają specjaliści z tego obszaru, im mniej się o tym mówi, tym większe będziemy mieli sukcesy - zaznaczyła Hanna Wróblewska.
Odzyskiwanie zrabowanych dzieł sztuki. Sukcesy ostatnich lat
Ministerstwo od 1992 roku zbiera dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w granicach po 1945 roku. Podejmuje również działania mające na celu ich odzyskanie. Obecnie w prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych widnieje około 64 tysięcy obiektów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki.
W ostatnich kilku latach resort odniósł znaczące sukcesy w odzyskiwaniu skradzionych dzieł sztuki, które zaginęły podczas II wojny światowej. Wśród odzyskanych skarbów znajduje się wiele cennych obrazów, takich jak "Portret Damy" pędzla Melchiora Geldorpa, który zniknął z Muzeum Narodowego w Warszawie w czasie wojny, a także "Święty Andrzej" Michaela Willmanna, zaginiony z kościoła w Krzeszowie.
Zwrócono także dzieła pochodzące z rąk prywatnych kolekcjonerów, takie jak "Gęsiarka" Romana Kochanowskiego. To obraz odnaleziony na aukcji w Niemczech.
REKLAMA
Ministerstwo skutecznie współpracuje z instytucjami międzynarodowymi i wykorzystuje zaawansowane metody śledcze, aby odzyskać kolejne skarby kultury, które przez lata były nielegalnie przetrzymywane w różnych częściach świata. Wysiłki te są częścią szerszych starań o odzyskanie polskiego dziedzictwa kulturowego, które było systematycznie grabione przez Niemców i Rosjan.
- Obrazy Kossaków i Malczewskiego odnalezione w garażu. Skradzione dzieła sztuki wróciły do właściciela
- Odzyskane dzieła sztuki wróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie
IAR/bartos
REKLAMA