Budownictwo społeczne w Polsce. Ministerstwo ma plan

2024-08-20, 12:05

Budownictwo społeczne w Polsce. Ministerstwo ma plan
Rząd zapowiada przeznaczenie 50 mld złotych na budownictwo społeczne . Foto: Shutterstock/ Pavel L Photo and Video

Rząd zamierza wystartować z programem społecznego budownictwa mieszkaniowego. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada, że do 2030 roku na ten cel zostanie wydana kwota 50 mld złotych. - Tak dla społecznictwa mieszkaniowego, nie dla kredytu zero procent - podkreśliła.

Ministra na spotkaniu z dziennikarzami powiedziała, że 28 sierpnia sprawy związane z polityką mieszkaniową rządu mają być omawiane na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Posłuchaj

Rząd zapowiada 50 miliardów złotych na społeczne budownictwo (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Podkreśliła, że rząd chce intensywnie ruszyć z programem społecznego budownictwa mieszkaniowego.

- Tak dla społecznictwa mieszkaniowego, nie dla kredytu zero procent. A poza tym możliwość - jeśli taka będzie decyzja gmin - dojścia do własności na komercyjnych zasadach w budownictwie czynszowym i przeznaczenie środków za wykup na budowanie kolejnych mieszkać - dodała.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zwróciła również uwagę, że w mniejszych miejscowościach nie ma rynku deweloperskiego i rozwój budownictwa społecznego będzie jednym ze sposobów, żeby mieszkańcy zostali w takich miastach.

REKLAMA

Budownictwo społeczne w Polsce. Nieudany program "Mieszkanie Plus"

Budownictwo społeczne w Polsce od kilku lat jest istotnym elementem polityki mieszkaniowej. Poprzedni rząd realizował m.in. program "Mieszkanie Plus", jednak jego efekty były dalekie od oczekiwań. Uruchomiony w 2016 roku projekt zakładał budowę tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Celem było zwiększenie dostępności mieszkań, szczególnie dla młodych rodzin oraz zrównoważenie rynku mieszkaniowego poprzez ich budowę w różnych częściach kraju.

W pierwszych latach funkcjonowania programu liczba oddanych do użytku mieszkań była znacznie niższa, niż planowano. Do 2021 roku oddano ich zaledwie kilka tysięcy, co było wynikiem dużo gorszym, niż zakładano. Główne przeszkody, które utrudniały realizację programu, to między innymi trudności związane z pozyskiwaniem gruntów pod budowę, a także problemy finansowe, wynikające z ograniczonych środków na inwestycje w budownictwo społeczne.

W 2021 roku rząd podjął próbę reanimacji programu, ogłaszając zmiany, które miały na celu przyspieszenie realizacji inwestycji. Wprowadzono nowe mechanizmy wsparcia dla samorządów i inwestorów, takie jak preferencyjne kredyty oraz możliwość uzyskania dopłat do czynszów dla najemców. Dodatkowo wprowadzono zmiany legislacyjne mające na celu ułatwienie procesu inwestycyjnego.

Pomimo tych działań, krytyka programu "Mieszkanie Plus" nie ustaje. Wskazuje się na niewystarczające tempo realizacji inwestycji oraz na fakt, że nie rozwiązał on problemu dostępności mieszkań w Polsce na skalę, jaką pierwotnie zakładano. 

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej