Greenpeace wzywa do walki z nawłocią. "Ta roślina zabija wszystko"
- W naszym środowisku inne rośliny i zwierzęta tworzą w miarę harmonijny homeostat. Natomiast nawłoć zabija wszystko poprzez własny pestycyd. Wypuszcza przez korzenie substancje, które blokują wschodzenie innych roślin - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Marcel Andino Velez z Greenpeace Polska.
2024-08-20, 20:40
Zażółciły się łąki, zaczęła kwitnąć nawłoć. Ta roślina jest bardzo lubiana ze względu na jaskrawe kwiaty oraz za to, że ścięta długo stoi w wazonie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że jest agresywna, niszczy łąki i zagraża dzikim pszczołom oraz innym owadom zapylającym.
Posłuchaj
Greenpeace Polska namawia do działania i uruchamia Nawłociowy Patrol, aby ograniczyć ekspansję niebezpiecznej rośliny. Na tej stronie można dodawać zaobserwowane stanowiska nawłoci. Osoby, które to zrobią, otrzymają przypomnienia, kiedy najlepiej usuwać te rośliny oraz instrukcję, jak to zrobić skutecznie i nie pomylić jej z innymi, rodzimymi roślinami.
Ekolodzy wzywają do zrywania tej inwazyjnej rośliny, aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się. Ostrzegają też, aby zwiędłych kwiatostanów nie wyrzucać gdzie popadnie, tylko do kompostowników lub do zielonych odpadów, aby nie rozsiewać nasion.
REKLAMA
Istnieją dwie inwazyjne odmiany nałowci: kanadyjska i olbrzymia. Obie pochodzą z Ameryki Północnej. W Polsce występuje jeszcze rodzima nawłoć pospolita. Greenpeace uczy też jak rozróżnić te gatunki.
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
REKLAMA
Gość: Marcel Andino Velez (Greenpeace Polska)
Data emisji: 20.08.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA