Stieg Larsson i Olof Palme? Najbardziej zagadkowe morderstwo w historii Szwecji

2024-08-22, 23:00

Zamachy i spiski są nieodłącznym elementem literatury kryminalnej oraz produkcji filmowych. Wystarczy wspomnieć o zamachu na prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a czy premiera Szwecji Olofa Palmego. - Okazało się, że Stieg Larsson, twórca legendarnej serii "Millennium", prowadził śledztwo dziennikarskie w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 blogger i pasjonat literatury skandynawskiej Adam Szaja. Autorem audycji Więcej niż kryminał jest Grzegorz Kalinowski. 

Palme został zastrzelony na ulicy w centrum Sztokholmu 28 lutego 1986 roku, gdy bez ochrony wracał ze swoją żoną z kina. Dwukrotnie strzelono mu z bliskiej odległości w plecy. Sprawcy tego zabójstwa nigdy ostatecznie nie ustalono, choć przez lata podejrzewano o to grafika Stiga Engströma.

To było największe śledztwo kryminalne w historii Szwecji i podobnie jak w przypadku niedawnego zamachu na Donalda Trumpa pojawiło się wokół tej sprawy wiele alternatywnych historii. - W sumie podejrzanych o zabójstwo było ponad 100 osób. De facto, do końca, jak w dobrym kryminale nie jest jednak pewne, kto zabił. Pojawiły się nawet hipotezy, że z racji tego, iż Palme potępiał np. apartheid w RPA, to za zamachem mogli stać zwolennicy segregacji rasowej. Być może był to też "samotny wilk", który chciał kogoś zabić, a przypadkiem trafił na premiera Szwecji - powiedział Adam Szaja.

Posłuchaj

Adam Szaja gościem Grzegorza Kalinowskiego (Więcej niż kryminał) 37:31
+
Dodaj do playlisty

Mało prawdopodobny morderca 

Dopiero w 2020 roku, po ponad 34 latach od zabójstwa szwedzcy śledczy poinformowali, że ich zdaniem to rzeczywiście Engström strzelił do szefa szwedzkiego rządu. Zarzutów jednak mu nie postawiono, bo zmarł w 2000 roku, popełniając samobójstwo. - Ta historia była niemalże gotowym scenariuszem. Powstał serial "Mało prawdopodobny morderca" oraz książka "Archiwum Stiega Larssona". Okazało się, że twórca legendarnej serii "Millennium", będąc jeszcze dziennikarzem, prowadził śledztwo dotyczące śmierci premiera Szwecji - tłumaczył Szaja.  

REKLAMA

Niemalże gotowym scenariuszem kryminalnym była też historia nieudanego zamachu na prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a. Rozwinął ją w swojej najsłynniejszej powieści "Dzień szakala" Frederick Forsyth, a w 1973 roku powstał na jej podstawie film z Edwardem Foxem w roli głównej. 

* * *

AudycjaWięcej niż kryminał
ProwadziGrzegorz Kalinowski
Gość: Adam Szaja (blogger, pasjonat literatury skandynawskiej)
Data emisji: 22.08.2024
Godzina emisji: 22.06

PR24/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej