Były prezes RARS poszukiwany. Michał K. ma przebywać za granicą

2024-08-23, 09:30

Były prezes RARS poszukiwany. Michał K. ma przebywać za granicą
Wiadomo, gdzie ukrywa się były prezes RARS. Foto: PAP/Adam Warżawa

Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. ma przebywać na tureckim Cyprze, a twórca marki "Red is Bad" Paweł Sz. w Hiszpanii - ustalił portal Onet. Prokuratura chce im postawić zarzuty. Zdecydowano też o tymczasowym aresztowaniu Michała K. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny zaznaczył, że podjęte działania "to nie jest przesada".

We wtorek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak podał, że w toku prowadzonego przez katowicką prokuraturę śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) uzyskano materiał dowodowy pozwalający na sporządzenie zarzutów brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wobec dwóch kolejnych osób - Michała K. i Pawła Sz.

W czwartek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach uwzględnił wniosek prokuratury wobec Michała K. i zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 90 dni od dnia zatrzymania. Pozwoli to na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym. Sąd nie uwzględnił natomiast wniosku wobec Pawła Sz., uznając, że obawa matactwa w jego przypadku nie jest na tyle duża, aby konieczne było tymczasowe aresztowanie.

List żelazny

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych obrońca Pawła Sz., mecenas Bartosz Lewandowski.

"Wbrew narracji nigdzie nie uciekł. Przebywał w Polsce, był w kontakcie z organami ścigania, ustanowił także pełnomocnika, a wniosek o areszt pojawił się nieoczekiwanie w momencie kiedy akurat wyjechał na wakacje, do czego miał pełne prawo" - napisał mecenas.

REKLAMA

Według informacji Onetu Paweł Sz. kilka tygodni temu miał skierować do prokuratury list żelazny. To prośba o brak aresztu po powrocie do kraju w zamian za deklarację nieukrywania się przed organami ścigania. Sąd przystał na tę prośbę.

Onet podaje też, że areszt miała opuścić zatrzymana 4 lipca była dyrektorka do spraw zakupów z RARS Justyna G. Przedstawiono jej zarzut "przekroczenia uprawnień i preferencyjnego traktowania niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy".

"Działania prokuratury to nie jest przesada"

Do sprawy w TVN24 odniósł się prokurator generalny Adam Bodnar. Jak mówił podjęte działania wobec szefa RARS "to nie jest przesada". - Decyzję podjął sąd, w wyniku wniosku prokuratury. (...) Po prostu nie można było ustalić miejsca pobytu pana Michała K. na terytorium RP, stąd poszły te wnioski i sąd się do nich przychylił. A to oznacza, że popełnienie czynu zostało uprawdopodobnione. To jest bardzo ważne - te zarzuty zostały uwzględnione przez sąd - tłumaczył.

Jak mówił, wydanie postanowienie o tymczasowym aresztowaniu daje prokuraturze podstawę do wystawienia listu gończego wobec Michała K.

REKLAMA

Bodnar został też zapytany o doniesienia Onetu na temat tego, gdzie mogą przebywać Michał K. i Paweł Sz. Odparł, że to są informacje prasowe i nie może ich komentować.

- Prokuratorzy wiedzą o tym, że nie można było ustalić ich miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej. Stąd pojawiły się te wnioski o tymczasowy areszt - powiedział.

Bodnar był też pytany, co w sytuacji, jeżeli potwierdziłyby, że Michał K. przebywa w tureckiej części Cypru. - To oznacza, że należy wszcząć międzynarodowe postępowania związane z poszukiwaniem takiej osoby, żeby taką osobę doprowadzić przed oblicze polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział.

List gończy

Prokurator generalny zaznaczył ponadto, że nie wie, kiedy za Michałem K. zostanie wystawiony list gończy. - Teraz prokuratura będzie nad tym pracowała; nie wiem, ile to zajmie i czy to będzie dzisiaj, czy w poniedziałek. Jak rozumiem, sprawa jest wielkiej wagi i prokuratura zrobi to jak najszybciej - powiedział szef MS.

REKLAMA

Dopytywany, czy zostanie wystawiona także nota Interpolu, odparł: "to jest też, można powiedzieć, w tym zestawie, bo jeżeli ktoś jest poszukiwany, to trzeba taką osobę zidentyfikować i od tego jest właśnie Interpol".

Bodnar przypomniał też, że wobec Pawła Sz. sąd nie zdecydował się na areszt tymczasowy. Jego zdaniem może to świadczyć o większej woli współpracy podejrzanego, na co - jak zaznaczył - wskazuje również wniosek jego obrońcy o wydanie tzw. listu żelaznego, czyli wystawianego przez sąd dokumentu gwarantującego oskarżonemu pozostanie na wolności do końca postępowania.

Śledztwo ws. RARS

Śledztwo w sprawie wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. W kwietniu 2024 roku sprawa została przejęta przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych powstała na przełomie 2020 i 2021 roku. Zastąpiła utworzoną w 1996 roku Agencję Rezerw Materiałowych. Obie agencje kupowały między innymi sprzęt medyczny w czasie epidemii Covid-19 w Polsce.

REKLAMA

Czytaj także: 

IAR,PAP,TVN24,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej