Michał K. poszukiwany. "Pola do wyprowadzania pieniędzy było dużo"
Jan Rajchel, p.o. prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych powiedział, że sprawa nieprawidłowości w RARS jest poważna. - Obecnie prowadzonych jest dziewięć kontroli - zaznaczył w TVP Info.
2024-08-24, 06:57
Sprawa, w którą zamieszany jest były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. i twórca marki "Red is Bad" Pawła Sz., ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w RARS i zarzutami m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Miejsce pobytu Michała K., a także innego podejrzanego w tej sprawie Pawła Sz., jest nieznane.
O sprawę w TVP Info został zapytany Jan Rajchel. P.o. prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych mówił, że "pola do wyprowadzania pieniędzy było dużo". Mają o tym świadczyć aktualnie prowadzane tam różnego rodzaju śledztwa i kontrole.
Afera w RARS. "Dysponentem był Morawiecki"
Jak tłumaczył, aktualnie nad sprawą pracuje Centralne Biuro Antykorupcyjne i kilka oddziałów prokuratury, Krajowa Administracja Skarbowa i OLAF - europejska instytucja do ścigania przestępstw związanych z niegospodarnością, wyprowadzaniem pieniędzy.
Rajchel wskazał ponadto, że Agencja Rezerw Strategicznych jest agencją wykonawczą. - Oznacza, że agencja może realizować tylko i wyłącznie zadania, które zleci dysponent, a w tamtym czasie był nim właśnie Morawiecki - podkreślił p.o. prezes RARS.
REKLAMA
Ocenił ponadto, że sprawa nieprawidłowości w RARS jest poważna, w związku z czym on sam w ubiegłym tygodniu złożył już jedno doniesienie do prokuratury, a w przyszłym tygodniu złoży kolejne. - Tak, jak powiedziałem, dziewięć różnego rodzaju kontroli odbywa się teraz w RARS-ie - podał.
Nieprawidłowości w RARS. Doniesienie do prokuratury
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęła 1 grudnia 2023 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie. W kwietniu 2024 r. sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach.
Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego.
REKLAMA
Czytaj także:
- Szykują list gończy za byłym prezesem RARS. Prokuratura: wiemy, gdzie jest Michał K.
- Afera wokół byłego szefa RARS. Trzaskowski uderza w Morawieckiego. "Panikuje"
- Afera Red is Bad. Prezydent Andrzej Duda tłumaczy się z kontaktów z firmą
PAP,pkur
REKLAMA