Cyberprzestępcy czyhają. "Pamiętajmy o unikatowych hasłach"

2024-08-24, 09:44

Cyberprzestępcy czyhają. "Pamiętajmy o unikatowych hasłach"
Hasła, które stosujemy do logowania, powinny być unikatowe, o wysokim poziomie skomplikowania. Foto: Shutterstock/Tero Vesalainen

- Do każdego serwisu powinniśmy mieć inne hasło. Nasza psychika jest taka, że tworzymy hasła, które zawierają imię naszego dziecka, imię psa, kota, miejscowość. Wtedy łatwiej się zapamiętuje. A to hasła, które łatwo złamać - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Posłuchaj

Ppłk Przemysław Lipczyński z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni o bezpieczeństwie w sieci
+
Dodaj do playlisty

- Hasło to pierwsza brama, która chroni nas przed cyberprzestępcami. Pierwsza istotna rzecz to jest długość hasła. Powinno ono zawierać minimum 14 znaków. Niektórzy eksperci mówią o tym, że hasła powinny posiadać duże, małe litery, cyfry, znaki specjalne, żeby to hasło było bardzo skomplikowane, żeby nie posiadało wyrażeń słownikowych, bo wtedy ułatwiamy cyberprzestępcom albo złamanie, albo odgadnięcie takiego hasła - mówił gość audycji "Cafe Armia".

Przydatny menedżer haseł

Ppłk Przemysław Lipczyński podkreślił, że hasła powinny być unikatowe. - Do każdego serwisu powinniśmy mieć inne hasło. Nasza psychika jest taka, że tworzymy hasła, które zawierają imię naszego dziecka, imię psa, kota, miejscowość. Wtedy łatwiej się zapamiętuje. A to hasła, które łatwo złamać - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że w przypadku korzystania z wielu serwisów, warto korzystać z menedżera haseł. To narzędzie, które zdejmie z użytkownika ciężar zapamiętania skomplikowanych kombinacji znaków.

REKLAMA

- To programy w urządzeniach elektronicznych, które przechowują nasze hasła. Często tych haseł nie musimy wymyślać. Menedżer hasła sam generuje hasło, sam podpowiada, zapisuje. Menedżer hasła jest bezpieczny. Możemy posiadać w nim skomplikowane hasła. Jedyne, czego się od nas wymaga, to, żebyśmy znali hasło do menedżera haseł - dodał gość Polskiego Radia 24.

Słowa łatwe do złamania

Ppłk Przemysław Lipczyński podkreślił, że cyberprzestępcy robią często rozpoznanie w celu złamania hasła, dlatego przy jego tworzeniu nie wolno używać słów dla nas ważnych, które funkcjonują w naszym codziennym życiu.

- Przeglądają nasze media społecznościowe, mogą zobaczyć, w jakie miejsca podróżujemy, jakie robimy zakupy, czy mamy psa i kota. To są rzeczy, słowa, których powinniśmy unikać. W hasłach nie powinny znajdować się słowa, które są oczywiste - zaznaczył Lipczyński. - Menedżery haseł mają możliwość konfiguracji na różnych urządzeniach - dodał gość Agnieszki Drążkiewicz.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

W kontekście bezpieczeństwa w sieci ważne jest także to, z jakich urządzeń się logujemy. - Przestrzegałbym przed korzystaniem z bankowości internetowej, logowaniem się na naszą pocztę z komputerów, które nie należą do nas. Starajmy się nie korzystać ze sprzętu udostępnionego nam np. w hotelach. Ogólnodostępne WiFi jest już dużo bardziej bezpieczne niż kilka lat temu, ale starajmy się unikać podłączania naszych urządzeń elektronicznych do publicznych sieci - zaznaczył ppłk Lipczyński.

REKLAMA

Gość Polskiego Radia 24 mówił także o uwierzytelnianiu wieloskładnikowym, które mniejsza prawdopodobieństwo, że cyberprzestępca zaloguje się na nasz profil w mediach społecznościowych lub w bankowości internetowej.

- Cyberprzestępcy zawsze znajdą sposób na wykorzystanie danych, które utraciliśmy. Cyberprzestępca może na przykład rozesłać z naszego konta prośbę o przesłanie pieniędzy. Takich przypadków jest wiele. Jeśli zdobędzie jakiekolwiek informacje o nas, będzie doskonale wiedział, jak je wykorzystać - powiedział gość Agnieszki Drążkiewicz.

*** 

Audycja: Cafe Armia
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: ppłk Przemysław Lipczyński (rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony) Cyberprzestrzeni
Data emisji: 24.08.2024
Godzina emisji: 8.35

Polskie Radio 24/łp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej