Dramatyczne mecze polskich tenisistów na US Open

2024-08-27, 13:00

Dramatyczne mecze polskich tenisistów na US Open
Tenisistka Katarzyna Nowak w roli komentatorki zawodów tenisowych.Foto: archiwum prywatne /Wikipedia

- Aby dobrze zgrać w wielkoszlemowym turnieju, potrzebne jest doświadczenie z innych zawodów, tego się nie można nauczyć na treningach. Ale wiele zależy od postawy zawodnika, czasem pewien luz, zwłaszcza u debiutantów daje możliwość pokazania się od lepszej strony - mówiła Katarzyna Nowak, pierwsza polska olimpijka, pierwsza Polka w pięćdziesiątce rankingu światowego WTA, w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.

- Wczoraj w US Open, było dla nas wiele emocji, bo występowało aż trzech Polaków. Zacznę od występów Magdy Linnet i Maksa Kaśnikowskiego, oba miały dramatyczny przebieg, tyle że Maks było bardzo z niego zadowolony, bo to był jego debiut w turnieju głównym. Dobrze to rozumiem, bo sama pamiętam mój turniej French Open z roku 1990, to był mój najukochańszy turniej i nie zapomnę tego nigdy. Maks był tak blisko sukcesu, ale grał z bardzo doświadczonym Hiszpanem. To był pięciosetowy pojedynek i jak na tenisistę, który nie ma doświadczenia w turniejach wielkoszlemowych, to był duży sukces  - mówiła Katarzyna Nowak.


Posłuchaj

Katarzyna Nowak królowa polskiego tenisa , gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia) 17:09
+
Dodaj do playlisty

 

Katarzyna Nowak przypomniała, że aby być w "dwusetce" światowego tenisa, trzeba o to walczyć od dziecka, a sam awans do pierwszej "setki" już jest gigantycznym sukcesem. Dlatego awans do "dwusetki" dla Maksa, daje mu awans do grania w kolejnych dużych turniejach. To daje mu punkty i bezcenne doświadczenie z dużego turnieju, czego nie nauczy go nawet najlepszy trener i mordercze treningi. Dlatego jego awans na tę pozycję, gdy do pierwszej "200" jest dużym osiągnięciem, skoro stara się tam trafić aż 2 tysiące zawodowych graczy.

- Choć US Open jest ostatnim turniejem wielkoszlemowym, to są jeszcze inne zawody rozgrywane nawet do listopada, co daje mu szansę, że może być na pozycji bliżej np. 145 miejsca - wyjaśniała tenisistka. 

REKLAMA

Czy Linnet ma problem z młodszymi rywalkami?

W jej opinii przegrana Magdy Linnet, była tym bardziej przykra, że jej rywalką była zaledwie 16-letnia amerykańska tenisistka. 

- Czytając jej wypowiedzi po tym meczu, trudno zrozumieć co mówiła o swoim wyciszeniu. Mogła to odnosić do sezonu, gdy opadła z Australian Open, ale straciła wtedy wiele punktów i to musiało ją bardzo wiele kosztować. Awans do półfinału w wielkim szlemie, zdarzył się jej pod koniec kariery, bo to nie jest 20-letnia zawodniczka. To przeżycie wpłynęło na jej postawę w kolejnych zawodach, nadal dobrze grała, ale zabrakło jej tego luzu, który daje maksimum możliwości pokazania mocnych stron zawodnika. Magda bardzo powoli łapała stabilizację po Australian Open, dlatego przypomina mi się mecz np. z Niną Adriejewą. Magda ma pewien problem w grze z najmłodszymi zawodniczkami. Magda gorzej gra z tymi zawodniczkami, które chcą przebić się do wyższej stawki. Widać było w grze Magdy wiele nietypowych błędów, a jej rywalka podeszła do tego meczu na zupełnym luzie i to dało efekt - tłumaczyła Katarzyna Nowak.

Kim jest Katarzyna Nowak?

Katarzyna Bogumiła Nowak to nie pierwsza Polka w pięćdziesiątce rankingu światowego WTA, prekursorka tenisa zawodowego w Polsce.

To pięciokrotna mistrzyni Polski seniorek – trzykrotnie na kortach otwartych i dwukrotnie w hali. W wieku 14 lat została powołana do kadry olimpijskiej. Jako juniorka cztery razy zdobywała tytuł mistrzyni Polski. Podczas mistrzostw Europy do lat 18 w Estorii awansowała do ćwierćfinału. Wygrywała turnieje do lat 18 w kat. I w Meksyku, Portoryko, Kostaryce i Czechosłowacji oraz osiągnęła półfinały turniejów w Tokio, Mediolanie i Livorno, gdzie pokonała między innymi Naoko Sawamatsu (14. w rankingu WTA). W 1987 roku zajmowała 7. miejsce w światowym rankingu juniorów ITF, Międzynarodowej Federacji Tenisowej.

REKLAMA

W latach 1988–1995 reprezentowała Polskę w Fed Cup, drużynowych mistrzostwach świata tenisistek, kolejno w Melbourne(1988), Tokio (1989), Atlancie (1990), Nottingham (1991), Frankfurcie (1992-1994) oraz w Barcelonie (1995). W 1991 roku w Nottingham Polki pokonały drużynę Francji z czołowymi zawodniczkami w składzie. Nowak wygrała pojedynek singlowy z czołową zawodniczką światowego rankingu Nathalie Tauziat. Rok później we Frankfurcie Katarzyna Nowak, Magdalena Mróz i Katarzyna  Teodorowicz po raz pierwszy w historii osiągnęły ćwierćfinał, pokonując Szwecję  i Izrael. Nowak wygrała m.in. z Catariną Lindgvist (13. WTA) i Anna Smasznową (15. WTA). 

W 1990 roku po raz pierwszy awansowała do wielkoszlemowego turnieju French Open. Pięć lat później osiągnęła trzecią rundę. W 1992 roku awansowała do drugiej rundy Wimbledonu oraz, jako pierwsza polska tenisistka, reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie.

****

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maria Furdyna
Gość: Katarzyna Nowak, tenisistka
Data emisji: 27.08.2024
Godzina emisji: 12:33

REKLAMA

PR24/Wikipedia/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej