Zapewnienia NATO dla Ukrainy. "Wiele państw liczy na negocjacje pokojowe"
- Wiele państw zachodnich wyczekuje z nadzieją na to, że najbliższych miesiącach dojdzie do negocjacji pokojowych, a przynajmniej do zawieszenia broni - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
2024-08-28, 21:40
Po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że sojusznicy potwierdzili zwiększoną pomoc wojskową. Spotkanie odbyło się na szczeblu ambasadorów i zostało zwołane na prośbę Ukrainy. Z przedstawicielami krajów członkowskich NATO połączył się minister obrony Ukrainy Rustem Umerow, który m.in. mówił o aktualnym zapotrzebowaniu.
Posłuchaj
Pieniądze
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że już na szczycie NATO w Waszyngtonie zakładano, że pomoc dla Ukrainy będzie systematyczna i zaplanowana, że będą w niej partycypowały poszczególne państwa.
- Tymczasem Niemcy zapowiadają, że mają kłopoty budżetowe i mogą wycofać się ze wsparcia we wcześniejszym wymiarze. Obawiam się, że liczone w miliardach dolarów i euro wparcie nie będzie kontynuowane w nieskończoność. W USA ani demokraci, ani republikanie nie wspominają o kolejnym pakiecie pomocowym dla Ukrainy. Taki temat nawet nie pojawił się w tamtejszej kampanii wyborczej. Nawet po wyborach Ukraińcom będzie bardzo trudno starać się o jakąkolwiek pomoc ze strony Amerykanów. USA przekazały już bardzo dużo. Tak samo Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Polska. Też mamy swoje możliwości finansowe i sprzętowe - powiedział dr Andrzej Szabaciuk.
Sprzęt
Zwrócił też uwagę, że tego sprzętu po prostu nie ma. - Trzeba go zakontraktować i wyprodukować. Poważny problem jest z amunicją, bo żadne państwo nie chce się zdecydować na dalekosiężne inwestycje w sektor zbrojeniowy. Trzeba uzupełniać zapasy magazynowe, a wiele państw europejskich ma braki w tym aspekcie. Inwestycje są liczone na lata. Wiele państw zachodnich wyczekuje z nadzieją na to, że najbliższych miesiącach dojdzie do negocjacji pokojowych, a przynajmniej do zawieszenia broni. Że nie będzie trzeba podnosić w przyszłym roku tematu pomocy dla Ukrainy - tłumaczył dr Szabaciuk.
REKLAMA
Rada NATO-Ukraina została utworzona na szczycie NATO w lipcu 2023 r. i służy konsultacjom między NATO a Ukrainą.
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: dr Andrzej Szabaciuk (KUL)
Data emisji: 28.08.2024
Godzina emisji: 20.33
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA