"Udział w rządzie Mazowieckiego był dla każdego ministra zaszczytem". Wspominał Andrzej Kosiniak-Kamysz, szef resortu zdrowia
- W rządzie Tadeusza Mazowieckiego oprócz ludzi "Solidarności" było także czterech ludowców, trzech polityków Stronnictwa Demokratycznego oraz czterech przedstawiciel PZPR, wszyscy dla dobra kraju postanowili wspólnie działać - powiedział Andrzej Kosiniak-Kamysz, lekarz, były minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
2024-08-28, 22:00
Jak wiadomo z kart historii początkowo premierem miał zostać nie Tadeusz Mazowiecki, ale Czesław Kiszczak. Ale opozycja polityczna namawiała ZSL do zmiany frontu, aby ten plan z szefem MSW, się nie udał. I tak dzięki głównie postawie ludowców udało się stworzyć rząd złożony z opozycji politycznej, ZSL, SD i PZPR.
- Generałowi Kiszczakowi nie udało się stworzyć gabinetu i oficjalnie zrezygnował z misji utworzenia rządu. I wtedy nowo wybrany prezydent gen. Wojciech Jaruzelski, złożył propozycję Romanowi Malinowskiemu, aby został szefem rządu, ale on tej propozycji nie przyjął tłumacząc, że w tej sytuacji gospodarczej, w tak napiętej atmosferze politycznej, rząd powinien tworzyć przedstawiciel "Solidarności", w przeciwnym razie wiele zjawisk może wyrwać się spod kontroli - mówił Andrzej Kosiniak-Kamysz.
Posłuchaj
REKLAMA
Gość audycji przypomniał, że pojawiły się wtedy różne propozycje skierowane wobec ZSL. Lech Wałęsa przybył do siedziby Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i tam został zaprowadzony do rozmów m.in. z Jerzym Jóźwiakiem i Romanem Malinowskim. I podczas tego popołudnia podjęto dyskusję kto będzie tworzył nowy rząd. Przewodniczący NSZZ "S" przedstawił Romanowi Malinowskiego trzy kandydatury na premiera: Bronisława Geremka, Jacka Kuronia i Tadeusza Mazowieckiego. Roman Malinowski wybrał Mazowieckiego z uwagi - jak to wyjaśniał - na jego doświadczenie i cechy charakteru.
- Już następnego dnia pojawiły się w prasie zdjęcia z Pałacu na Wodzie w Łazienkach, Lecha Wałęsy, Romana Malinowskiego i przewodniczącego Jerzego Jóźwiaka, na których widać było ich uścisk dłoni i uniesione w górę ręce. Mazowiecki szybko przesłuchiwał kandydatów na ministrów. Dla mnie osobiście i dla milionów Polaków, to było wielkie przeżycie. Odbyło się także spotkanie Rady Naczelnej ZSL, na której miano zaakceptowano układ z Wałęsą. Ale pojawił się wtedy temat Tadeusza Olesiaka, który był ministrem w poprzednim rządzie, a który miał duży autorytet w środowisku ludowców. Pojawiło się pytanie czy też będzie w rządzie Mazowieckiego. W tej sytuacji Roman Malinowski przedstawił nowy sposób wyboru kandydatów, bo cztery stanowiska ministerialne w tym gabinecie było przewidziane dla ludowców: rolnictwa, ochrony środowiska, zdrowia i sprawiedliwości. W tym samym czasie Tadeusz Olesiak był już także po rozmowach u Tadeusza Mazowieckiego i mówił o nim na spotkaniu władz Stronnictwo. Ale już podczas głosowaniu Malinowski nie zyskał pełnego poparcia dla jego ustaleń z Wałęsą. W tej sytuacji Roman Malinowski wystąpił o reasumpcję głosowania, a w zamian on rezygnuje z funkcji prezesa ZSL i zaproponował na to miejsce Dominika Ludwiczaka. Tego dnia odbyły się dwa lub trzy głosowania, bo sala nie chciała uznać rezygnacji Malinowskiego, ale jego stanowczość przekonała mnie i skreśliłem go z listy jako prezesa, o co zresztą sam prosił. I tak stało się faktem, to co wynegocjował z Wałęsą - przypomniał wydarzenia sprzed 35 lat Andrzej Kosiniak-Kamysz.
17 sierpnia 1989 r. Lech Wałęsa, Roman Malinowski i Jerzy Jóźwiak zawarli porozumienie o koalicji Solidarności, ZSL i SD. Jego konsekwencją było powołanie na stanowisko premiera Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego szefa rządu w Polsce od zakończenia II wojny światowej. !2 września rząd Tadeusza Mazowieckiego zyskał akceptację Sejmu.
*****
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Andrzej Kosiniak-Kamysz ( lekarz, minister zdrowia w rządzie Tadeusza Mazowieckiego)
Data emisji: 28.08.24
Godzina emisji: 21.03
REKLAMA
PR24/sw
REKLAMA