Naukowcy alarmują. Antarktyda zmienia się szybciej, niż oczekiwano

Naukowcy alarmują, że tempo zmian zachodzących na Antarktydzie jest bezprecedensowe. Podczas konferencji poświęconej temu kontynentowi stwierdzili między innymi, że "Antarktyda zmienia się szybciej, niż oczekiwano". Dodano, że w wyniku topnienia lodu "do 2100 roku poziom mórz wzrośnie o cztery metry".

2024-08-29, 15:56

Naukowcy alarmują. Antarktyda zmienia się szybciej, niż oczekiwano
Zmiany klimatu. Foto: Shutterstock

Ponad 1500 naukowców wzięło udział w 11. Konferencji Komitetu Naukowego Badań Antarktycznych w mieście Pucon w Chile. Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań, posiłkując się danymi ze stacji pogodowych oraz danymi satelitarnymi, które są gromadzone od ok. 40 lat.

Według szacunków NASA pokrywa lodowa Antarktydy ma wystarczającą ilość lodu, aby podnieść średni globalny poziom morza nawet o 58 m. Wskazano też, że ok. jednej trzeciej światowej populacji żyje niżej niż 100 m nad poziomem morza.

Jak informuje Reuters, jednym z głównych pytań, na które usiłowali odpowiedzieć naukowcy, było, czy Antarktyda osiągnęła punkt krytyczny lub punkt przyspieszonej i nieodwracalnej utraty lodu morskiego z pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej?

Poziom mórz wzrośnie

Jednym z naukowców, którzy podejmowali tę kwestię, jest Liz Keller. Specjalistka od paleoklimatu z Victoria University of Wellington w Nowej Zelandii stwierdziła, że "nie ma pewności co do tego, czy obecne obserwacje wskazują na tymczasowy spadek ilości lodu morskiego".

REKLAMA

- Możemy zaobserwować ten sam wzrost CO2 przez tysiące lat, a teraz stało się to w ciągu stu lat - stwierdziła ponadto Keller.

Z kolei glacjolog i szef Chilijskiego Instytutu Antarktycznego Gino Casassa oznajmił, że według obecnych szacunków do 2100 roku poziom mórz wzrośnie o cztery metry, jeśli emisje CO2 będą nadal rosły. - To, co dzieje się na Antarktydzie, nie pozostaje na Antarktydzie - oznajmił Casassa, dodając, że globalne wzorce atmosferyczne, oceaniczne i pogodowe są powiązane z kontynentem.

Podczas wydarzenia omówiono wiele aspektów, od geologii, przez biologię i glacjologię, po sztukę.

Czytaj także:

PAP,pkur/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej