Fatalne skutki smogu. Prof. Kleczkowski: mamy najgorsze powietrze w Europie

- Ok. 86 proc. zimowego smogu wytwarzamy we własnych domach, mamy 2,5 mln kotłów na węgiel, na drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), który dyskutował z prof. Piotrem Kleczkowskim (AGH).

2024-03-06, 10:05

Fatalne skutki smogu. Prof. Kleczkowski: mamy najgorsze powietrze w Europie
W ocenie Polskiego Alarmu Smogowego w Polsce na wymianę wciąż czeka ponad 2,5 mln starych kotłów węglowych. Foto: Zoran Photographer / Shutterstock.com

Polski Alarm Smogowy apeluje do rządu o szybkie działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Działacze zaprezentowali siedem zadań, którymi ich zdaniem jak najszybciej należy się zająć.

Tragiczne skutki zanieczyszczenia powietrza. To ponad 50 tys. zgonów rocznie 

Prof. Piotr Kleczkowski zauważył, że Polska jest smogowym liderem w Unii Europejskiej. - Jeżeli porównamy się do norm Światowej Organizacji Zdrowia, to dobrze nie jest. Jeśli chodzi o normę pyłu zawieszonego PM 2,5 - przekraczamy ją prawie czterokrotnie. W skali Unii Europejskiej mamy najgorsze powietrze - podkreślił.

Profesor wyjaśniał, że jednym ze wskaźników zanieczyszczenia powietrza jest roczna liczba przedwczesnych zgonów w jego wyniku. W Polsce jest to obecnie ponad 40 tys. zgonów rocznie. - Ostatnio ten wskaźnik spada, ale dane te opracowywane są w oparciu o pewną metodologię, która jak uważa się ostatnio, trochę te wartości zaniża, i w odniesieniu do Polski jest to ponad 50 tys. zgonów - uściślił.

"Zbyt wiele dymiących źródeł ciepła"

Piotr Siergiej stwierdził, że w Polsce jest zbyt wiele dymiących źródeł ciepła. - To jest nasz podstawowy problem, z którym borykamy się w każdym sezonie grzewczym (…). Ostatnie dwa lata plasują Polskę na niechlubnym pierwszym miejscu w każdej kategorii wśród państw UE. Mamy naprawdę najgorsze powietrze w Europie - powiedział gość audycji.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Siergiej i prof. Piotr Kleczkowski o problemach zanieczyszczenia powietrza w Polsce (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko o samorządach) 22:30
+
Dodaj do playlisty

Ze środków z KPO, które odblokowała Komisja Europejska, zostanie zrealizowany m.in. program "Czyste Powietrze", przewidujący dopłaty między innymi do wymiany starych pieców.

Tymczasem, jak ostrzega Polski Alarm Smogowy, wszystkie gminy w Małopolsce od maja będą łamać przepisy uchwały antysmogowej. Według szacunków organizacji w województwie wciąż działa około 150 tysięcy bezklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Za dwa miesiące w Małopolsce zacznie obowiązywać zakaz ogrzewania domów piecami niespełniającymi żadnych norm emisyjnych. Aktywiści ostrzegają, że żadna z gmin nie zdąży zlikwidować "kopciuchów", w dodatku w ostatnim roku spadło tempo wymiany pieców.

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadzący: Karol Surówka

Goście: Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), prof. Piotr Kleczkowski (AGH)

REKLAMA

Data emisji: 6.03.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej