Badania nad lekami spersonalizowanymi. Prof. Nowotny: triumf nauki

2024-08-30, 21:10

Badania nad lekami spersonalizowanymi. Prof. Nowotny: triumf nauki
Terapia spersonalizowana to nowatorska metoda leczenia wymierzona w konkretne zaburzenie genetyczne wykryte u danej osoby. Foto: dada

 - Już w tej chwili na rynku są leki, które zostały zaprojektowane za pomocą metod opartych o badania strukturalne, o wiedzę o budowie atomowej białek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Nowotny, laureat Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Standardowe podejście do leczenia oznacza: jeden lek dla wszystkich chorych na daną chorobę. Medycyna personalizowana zakłada natomiast odpowiednie leczenie odpowiedniego pacjenta, w odpowiednim czasie i odpowiednim lekiem. Jak powstają leki, które mają udowodnione skuteczniejsze działanie terapeutyczne?

Terapia spersonalizowana to nowatorska metoda leczenia wymierzona w konkretne zaburzenie genetyczne wykryte u danej osoby. Obecnie wykorzystuje się ją już w kilku dziedzinach medycyny, wielkie stwarza dla pacjentów onkologicznych. 

Posłuchaj

Prof. Marcin Nowotny o badaniach nad lekami spersonalizowanymi (Samo zdrowie) 24:13
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- W przypadku niektórych nowotworów terapia zależy od tego, jaki defekt występuje w namnażających się niekontrolowanie komórkach. Odczytujemy ich materiał genetyczny i w zależności od defektu, literówki, która pojawiła się kodzie genetycznym, dopieramy odpowiednie leki. Konkretny lek działa na ten rodzaj nowotworu, który ma konkretną mutację. To już się dzieje. Trudniejsze przypadki będą wymagały działań interdyscyplinarnych - genetyka, onkologa i specjalisty od konkretnej dziedziny medycyny. Najpewniej badania związane ze strukturą przestrzenną białek nie zawitają do szpitali. Zostaną przygotowane i będą włączane w protokoły terapii w poszczególnych chorobach - mówił prof. Nowotny. 

Nagroda Nobla

Koszt tworzenia nowego leku sięga nawet 2 mld USD, a złożony proces trwa latami. Na koniec lek musi skuteczny i bezpieczny. - Ktoś kiedyś powiedział, że wprowadzenie na rynek nowego leku jest tak wielkim osiągnięciem jak zdobycie Nagrody Nobla. Niewiele z tych projektów kończy się sukcesem. Badania nad nowymi lekami to dość ryzykowne przedsięwzięcie. Śledzimy dalsze losy naszych projektów, jesteśmy współautorami kilku publikacji o nowych cząsteczkach, które są potencjalnymi lekami. Być może za kilkanaście lat będziemy mogli być dumni z tego, że swoją malutką cegiełkę dołożyliśmy do tego procesu - tłumaczył prof. Nowotny, który zajmuje się badaniem kompleksów białkowych wchodzących w interakcje z DNA oraz zaangażowanych w mechanizmy naprawy DNA. 

Triumf nauki

To, że w aptece kupujemy tabletkę z lekiem, który powstał w ostatnich latach, jest efektem pracy ogromnej liczby ludzi z różnych dziedzin wiedzy. Od medycyny po fizykę i matematykę. - AIDS wywoływany przez wirus HiV jeszcze 30 lat temu był śmiertelną chorobą. W tej chwili jest to chroniczna choroba. Nie można jej wyleczyć, bo materiał genetyczny wirusa jest na trwale włączony do materiału genetycznego człowieka. Jeśli jednak pacjent bierze leki, które powstały częściowo dzięki metodom biologii strukturalnej, to jest w stanie przeżyć normalny okres życia w dobrym zdrowiu. To jest triumf nauki, 30 lat temu to był wyrok - stwierdził prof. Nowotny, który w swoich badaniach wykorzystuje metody biologii strukturalnej.

***

REKLAMA

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gośćprof. Marcin Nowotny 
Data emisji: 30.08.24
Godzina emisji: 19.33 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej