Nowe wytyczne dla lekarzy dotyczące aborcji. Czy zwiększą szansę na legalny zabieg?

- Nowe wytyczne ministerstwa zdrowia dotyczące oceny stanu psychicznego pacjentki, która decyduje się na legalną aborcję, są krokiem w dobrym kierunku, na które czekały kobiety - powiedziała adwokatka, dr Sabrina Mana-Walasek, Stała Doradczyni Komisji ds. rozpatrzenia projektów aborcyjnych, prawniczka Pro Abo w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24. 

2024-09-02, 10:00

Nowe wytyczne dla lekarzy dotyczące aborcji. Czy zwiększą szansę na legalny zabieg?
Ministerstwo zdrowia opublikowało wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży. . Foto: didesign021/Shutterstock.com

Ministerstwo zdrowia opublikowało wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży. Wykładnia jest skierowana są do dyrektorów szpitali, ordynatorów i kierowników oddziałów.

Wcześniej na wspólnej konferencji prasowej premier Donald Tusk, minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosili te zmiany.

Co się zmieniło ?

W wytycznych przypomniano, że są dwie przesłanki, które dopuszczają przerywanie ciąży: jeżeli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej oraz zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Według minister zdrowia wytyczne jasno określają, że ustawa nie wskazuje, iż zagrożenie życia lub zdrowia musi być nagłe bądź bezpośrednie.

Z ustawy też wynika, że wystarczy orzeczenie od jednego lekarza o zaistnieniu przesłanki do terminacji ciąży. Jeśli w podmiocie leczniczym będzie wymagana druga opinia lub konsylium, to może to być podstawa do nałożenia kary na podmiot leczniczy. NFZ może też nałożyć karę do 2 procent kontraktu, ma też prawo rozwiązać kontrakt z placówką. Również Rzecznik Praw Pacjenta może w takim przypadku nałożyć na podmiot leczniczy karę do 500 tys. złotych.

REKLAMA

Wciąż dominują przepisy z roku 1993

- Jesteśmy na etapie krążenia wokół przepisów z roku 1993, czyli, że nie wiele się w tej sprawie zmieniło, choć słyszymy o nowych wytycznych lekarzy i dla prokuratora generalnego - mówiła ekspertka.
Przypomniała, że wytyczne resortu zdrowia mówiły o tym, że pojęcie zagrożenia zdrowia kobiety jest rozumiane szerzej niż do tej pory. Chodzi o zagrożenie zdrowia: psychicznego i fizycznego, choć czym ono jest wciąż brakuje jasnej definicji w obecnych przepisach prawa. Ale to pojęcie jest zapisane w konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). A tam pojawia się sformułowanie "dobrostan", co także odnosi się do innych przepisów o zdrowiu obowiązujących w naszym kraju.
- Zagrożenie zdrowia psychicznego i fizycznego jest trudne do oceny, ale nie jest ono niemożliwa. Bo w medycynie i psychiatrii mamy obowiązujące wytyczne w jaki sposób diagnozować zagrożenia związane ze stanem zdrowiem psychicznym i fizycznym. Ocena stanu psychicznego wymaga zastosowania innych metod - mówiła ekspertka. 
Zwróciła też uwagę, że obawy o to że obawy, że takie zaświadczenia o stanie zdrowia psychicznego, mogą być wykorzystane do aborcji za wszelką cenę, uznała za mało prawdopodobne. Dlatego jej zdaniem trzeba mieć więcej zaufania do instytucji państwa polskiego, bo tylko w określonych ramach prawa, lekarz psychiatra może wydać zaświadczenie, że zgadza się na legalną aborcję.   
- Trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, że lekarz będzie chciał się sam wystawić na jakieś ryzyko przekroczenia uprawnień. Mam w tym względzie duże zaufanie do pacjentek i lekarzy. Ale kwestia zdrowia psychicznego w kontekście dostępu do legalnej aborcji, była do tej pory nie akceptowane i tutaj widzę duży postęp, przez wprowadzenie wytycznych resortu zdrowia - stwierdziła adwokatka, dr Sabrina Mana-Walasek. 
Wiele zależy od decyzji lekarza
Ale wyjaśniła, że lekarze są w bardzo trudnej sytuacji, bo wyrok Trybunału Konstytucyjnego z roku 2020 w sprawie aborcji przewiduje kary za dokonanie aborcji z naruszeniem ustawy. W tej sytuacji to sami lekarze muszą podejmować decyzję, co robić. Czy chronić zdrowie kobiety, czy tez wystawić się na prawne konsekwencje wynikające z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W praktyce lekarskiej widać było odejście od dokonywania aborcji, nawet z uwagi na takie przesłanki jak uszkodzenie płodu.
- Nowe wytyczne resortu zdrowia odnoszące się do stanu zdrowia psychicznego pacjentki mają o tyle znaczenie, że do tej pory koncentrowano się tylko na stanie zdrowia płodu, ale nie zwracano uwagę, jak te wady wpływają na stan psychiczny kobiety, dlatego te zmiany wytycznych były konieczne - wyjaśniła adwokatka, dr Sabrina Mana-Walasek. 

Posłuchaj

adw. dr Sabrina Mana-Walasek, Stała Doradczyni Komisji ds. rozpatrzenia projektów aborcyjnych, Prawniczki Pro Abo gościem Polskiego Radia 24 ("Temat dnia") 18:00
+
Dodaj do playlisty

 

****

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
Gość: dr Sabrina Mana-Walasek (adwokatka Stała Doradczyni Komisji ds. rozpatrzenia projektów aborcyjnych, prawniczka Pro Abo)
Data emisji: 02.09.2024
Godzina emisji: 9.08 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej