Igrzyska paralimpijskie Paryż 2024. Szabliści Dróżdż i Dąbrowski z medalami. Rywalizację kończyli po północy
Kinga Dróżdż i Michał Dąbrowski to kolejni polscy paralimpijczycy, którzy stanęli na podium igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Po ich srebrnych medalach w szabli na wózkach łączny dorobek Biało-Czerwonych to 10 medali: po trzy złote i srebrne oraz cztery brązowe.
2024-09-04, 07:18
Michał Dąbrowski złoto w kategorii B miał na wyciągnięcie ręki - w finale przegrał z najlepszym trzy lata wcześniej w Tokio Chińczykiem Yanke Fengiem 14:15.
- To jego złoto z poprzednich igrzysk nie miało znaczenia. Miałem go już... Została ostatnia akcja. Wiedziałem, co zrobi i, kurde, nie wyszło. Nie zdążyłem go "złapać" w tym kluczowym momencie. Szkoda... W tym momencie bardziej przeżywam tę ostatnią nieudaną akcję, niż zdobycie srebra - przyznał Dąbrowski.
- To był fantastyczny pojedynek na najwyższym poziomie. Niewątpliwie trzeba mieć nerwy ze stali i Michał pokazał fantastyczny mental. Zabrakło mu trochę szczęścia i może dwóch centymetrów przy tym ostatnim natarciu. Ale trzeba przyznać, że wytrzymał do końca i walczył jak równy z równym z mistrzem paralimpijskim z Tokio. Nie przestraszył się go, nie dał przytłoczyć stawce. Ten jego srebrny medal to absolutnie olbrzymie osiągnięcie. Heroiczny sukces, biorąc pod uwagę sytuację, jaka go spotkała w ostatnich miesiącach. Przecież toczy walkę z nowotworem, bierze chemioterapię. Tym występem zasługuje na absolutny szacunek - podkreślił trener główny kadry na wózkach Michał Morys.
Walczył z rywalami i z rakiem. "Leczenie zadziałało"
Chodzi o nowotwór przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych, który zdiagnozowano u Dąbrowskiego w listopadzie. Natychmiast poddano go chemioterapii, ale by mieć szanse na wyleczenie, zawodnik prowadzi zbiórkę na nierefundowany lek. Koszt jednorazowego wlewu wynosi 20 250 zł. Zatem całkowity koszt leczenia to 850 000 zł.
W półfinale Dąbrowski pokonał 15:13 swego przyjaciela i kolegę z kadry Adriana Castro, który zajął czwarte miejsce.
- Po zwycięstwie z Adrianem, gdy uświadomiłem sobie, że wrócę z Paryża z medalem, troszeczkę się rozkleiłem. Bo naprawdę ten rok był dla mnie tragiczny. Teraz jest dużo lepiej, bo lek naprawdę pomaga. Leczenie zadziałało. Bez niego nie byłoby mnie tutaj. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy mnie wspierali - dodał wicemistrz paryskich igrzysk.
Castro po porażce z Dąbrowskim był mniej smutny, niż gdyby przegrał z kimś innym.
- To była dla mnie jedna z najtrudniejszych walk w życiu pod względem mentalnym i fizycznym. Z Michałem znamy się na wylot, znamy wszystkie nasze triki, bo nie zliczę, ile razy przeciwko sobie walczyliśmy. Wcześniej wygrywałem częściej, ale to nie znaczy, że miałem zagwarantowane zwycięstwo w igrzyskach. Ta porażka być może boli jednak mniej niż inne. Jak miałem przegrać półfinał, to cieszę się, że właśnie z Michałem - zauważył Castro, cytowany w komunikacie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
- Myślę, że nasze relacje to coś więcej niż koleżeństwo, że jesteśmy przyjaciółmi. Dlatego, choć nienawidzę przegrywać, to po porażce z Michałem jestem... łagodnie uśmiechnięty - dodał.
Chaos w Paryżu. Zawody skończyły się w nocy
Kinga Dróżdż w finale rywalizacji szablistek uległa Chince Haiyan Gu 10:15.
- Wcześniej w półfinale z Węgierką Hajmasi uciekłam spod topora i odegnałam demony Tokio. Pomogło to, nad czym pracowałam ostatnie trzy lata, czyli nad mentalem. Mam medal i jestem przeszczęśliwa! Ciężko mi opanować emocje - powiedziała Polka tuż po finałowej walce.
Polscy zawodnicy i trenerzy, ale też inni uczestnicy szermierczych zmagań w Grand Palais narzekali na bałagan organizacyjny, który doprowadził do olbrzymich opóźnień, np. półfinałowa walka Castro z Dąbrowskim rozpoczęła się z dwuipółgodzinnym poślizgiem.
- Chyba organizatorzy zapominali, że nasi zawodnicy poruszają się na wózkach, a myśleli, że wezwani z call roomu stawią na planszy tak szybko jak olimpijczycy. W dodatku żadna para nie zaczynała walki, jeśli wszystkie plansze nie zostały skompletowane. Wyszedł z tego absurd - narzekał jeden z polskich trenerów.
Szermierze cały turniej rozgrywali jednego dnia, podczas gdy np. tenisiści stołowi czy badmintoniści mieli zmagania rozłożone.
Zawody skończyły się po północy, a autobusy do wioski paralimpijskiej odjeżdżały w nocy co 40 minut i np. Castro był w wiosce grubo po godz. 1. Medaliści dotarli tam jeszcze później.
REKLAMA
<<< SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI >>>
<<< TERMINARZ STARTÓW POLAKÓW >>>
- Igrzyska paraolimpijskie Paryż 2024. Lucyna Kornobys druga w pchnięciu kulą! Kolejny polski medal w stolicy Francji
- Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024. Tuzin medali Natalii Partyki. "Pytają, kiedy wreszcie skończę"
- Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024. Joanna Mazur bez medalu, ale ze zwycięstwem. Triumf nad depresją!
Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
WIĘCEJ O IGRZYSKACH PARALIMPIJSKICH:
/empe, PAP/wmkor
REKLAMA
REKLAMA