Papież w największym meczecie Indonezji. Podpisał deklarację, by walczyć z przemocą religijną
Papież Franciszek podczas wizyty w największym meczecie Indonezji ostrzegł przed wykorzystywaniem religii do podsycania konfliktów. Razem z wielkim imamem meczetu w Dżakarcie podpisali wspólną deklarację, zobowiązując się do promowania harmonii religijnej dla dobra ludzkości.
2024-09-05, 07:11
Podpisanie międzyreligijnego dokumentu było jednym z ostatnich ważnych elementów trzydniowej wizyty papieża Franciszka w większości muzułmańskiej Indonezji.
W czasie spotkania papież nawiązał do historii meczetu Niepodległości, w którym je zorganizowano. Przypomniał, że konkurs na projekt świątyni, mieszczącej 120 tysięcy osób, wygrał chrześcijanin Friedrich Silaban. Jak dodał, świadczy to o tym, że w historii narodu Indonezji i jego kulturze meczet, podobnie jak inne miejsca kultu, to "przestrzeń dialogu, wzajemnego szacunku, zgodnego współistnienia religii i różnych wrażliwości duchowych".
Płaszczyzny porozumienia i więzi przyjaźni
- Jest to wielki dar, który powinniście pielęgnować każdego dnia, aby doświadczenie religijne było punktem odniesienia dla braterskiego i pokojowego społeczeństwa, a nigdy powodem do zamknięcia i niezgody - apelował Franciszek.
Papież w swoim wystąpieniu wskazał, że w dialogu międzyreligijnym nie chodzi o poszukiwanie za wszelką cenę wspólnej płaszczyzny między religiami. - To, co naprawdę nasz zbliża, to tworzenie połączenia między naszymi różnicami, troska o pielęgnowanie więzi przyjaźni, o poświęcanie uwagi, o wzajemność - mówił.
REKLAMA
"Przezwyciężyć kulturę przemocy i obojętności"
Papież zaznaczył, że trzeba pomagać społeczeństwom "przezwyciężyć kulturę przemocy i obojętności", co zapisano we Wspólnej Deklaracji Istiqlal.
- Niech nikt nie ulega fascynacji fundamentalizmem i przemocą, niech wszyscy będą raczej zafascynowani marzeniem o wolnym, braterskim i pokojowym społeczeństwie i ludzkości - zaapelował Franciszek.
Podczas spotkania Franciszek podpisał z wielkim imamem meczetu deklarację, której celem, jak podkreślono w jej tytule, jest "promowanie harmonii religijnej dla dobra ludzkości". W deklaracji jest mowa o wspólnej walce z przemocą i łagodzeniu konfliktów. Deklaracja międzyreligijna odnosi się także do ochrony świata stworzonego w dobie katastrofalnych zmian klimatycznych.
Troska o środowisko
- Podejmujemy w niej z odpowiedzialnością poważne, a niekiedy dramatyczne kryzysy, które zagrażają przyszłości ludzkości, w szczególności wojny i konflikty, podsycane niestety także przez instrumentalizacje religijne, ale także kryzys w zakresie ochrony środowiska, który stał się przeszkodą dla rozwoju i współistnienia narodów - powiedział papież, odnosząc się do treści deklaracji.
REKLAMA
"Szczerze apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o podjęcie zdecydowanych działań w celu zachowania integralności środowiska naturalnego i jego zasobów" - głosi podpisany dokument.
Wizyta w Tunelu Przyjaźni, między meczetem a katedrą
Wydarzeniem o głębokiej symbolicznej wymowie była wizyta papieża i wielkiego imama w podziemnym, zbudowanym niedawno Tunelu Przyjaźni, łączącym meczet Niepodległości ze stojącą naprzeciwko katedrą Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.
- Licznym oznakom zagrożenia, mrocznym czasom, przeciwstawiamy znak braterstwa, które przyjmując drugiego i szanując jego tożsamość, zachęca go do wspólnej drogi, podejmowanej w przyjaźni i prowadzącej ku światłu - podkreślił papież.
Przed Franciszkiem azjatycki kraj odwiedzili dwaj inni papieże: w 1970 roku był tam święty Paweł VI, a w 1989 roku - święty Jan Paweł II.
REKLAMA
Indonezja jest państwem, w którym żyje najwięcej muzułmanów - 240 milionów. Katolicy stanowią 3 procent populacji, a protestanci 8 procent.
- Papież zobaczył zbombardowaną Warszawę. "Wyraźnie poruszony"
- Zaskakujące spotkanie w Watykanie. Papież Franciszek rozmawiał z ukraińskim politykiem
pg/iar/pap/Reuters/wmkor
REKLAMA