Starliner wrócił na Ziemię. Kapsuła Boeinga zostawiła załogę w kosmosie

Starliner wrócił na Ziemię bez astronautów. NASA uznała, że sprowadzenie dwuosobowej załogi, uczestniczącej w misji kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na pokładzie kapsuły Boeinga byłoby zbyt ryzykowne.

2024-09-07, 07:53

Starliner wrócił na Ziemię. Kapsuła Boeinga zostawiła załogę w kosmosie
Lądowanie Starlinera. Kapsuła załogowa Boeinga wróciła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zostawiając tam swoją załogę. Wróci po nią najpewniej Crew Dragon - statek kosmiczny SpaceXa. Foto: x.com/NASA

Opóźniona o wiele lat misja testowa wystartowała w czerwcu i planowo miała trwać tydzień. Awaria części silników i wyciek helu udaremniła te plany.

NASA sprowadziła kapsułę Boeinga na Ziemię. Załoga została w kosmosie

NASA uznała, że bezpieczniej będzie pozostawić astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie na powrót na Ziemię poczekają do lutego przyszłego roku. I będzie to powrót inną jednostką.

Posłuchaj

Kapsuła Starliner firmy Boeing bezpiecznie powróciła na Ziemię, jednak bez astronautów na pokładzie. Dwoje członków załogi NASA pozostało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Problemy techniczne Starlinera sprawiły bowiem, że nie spełniał on wymogów, aby bezpiecznie zabrać astronautów na pokład. O szczegółach Jan Pachlowski (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych postanowiła, że po astronautów poleci kapsuła Crew Dragon - statek kosmiczny firmy SpaceX, wynoszony w przestrzeń na rakietach Falcon 9.

Starliner jest sprawny? NASA ma wątpliwości

O godzinie 6.00 rano czasu polskiego pusta kapsuła wylądowała na pustyni w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Producent kapsuły - Boeing - zapewniał, że już teraz będzie mógł sprowadzić astronautów na ziemię. Tej opinii nie podzieliła jednak NASA.

REKLAMA

Nieudana misja Starlinera była pierwszym lotem tej kapsuły Boeinga z załogą na pokładzie. Część ekspertów podważała decyzję amerykańskich agencji rządowych, które dopuściły do załogowej misji statku kosmicznego obciążonego tak wieloma błędami.

Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej