Targi zbrojeniowe w Kielcach. "Zabrakło mięsistych umów"

- Zaledwie dwa tygodnie temu podpisano rekordowy pod względem wartości kontrakt na Apache, umowę na wyrzutnie do systemu Patriot i na pojazdy opancerzone Kleszcz - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa). Gośćmi i byli też Bartosz Głowacki (Skrzydlata Polska) i Juliusz Sabak (Portal Obronny).

2024-09-07, 09:54

Targi zbrojeniowe w Kielcach. "Zabrakło mięsistych umów"
10 miliardów dolarów – tyle jest wart kontrakt na 96 śmigłowców AH-64 E Apache. Foto: ANNA SZILAGYI/EPA

32. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce była najważniejszym w tym roku wydarzeniem dla branży obronnej. Ofertę zaprezentowało 769 firm, w tym 416 z Polski i 353 z 33 krajów. Najliczniejsze reprezentacje przedsiębiorstw przyjechały ze Stanów Zjednoczonych (53), Wielkiej Brytanii (34), Australii (31), Niemiec (30), Kanady (27), Korei Południowej (27) i Danii (18). Wydarzenie w Targach Kielce odwiedziło około 27 tysięcy osób.

Zdaniem Mariusza Cielmy zabrakło "mięsistych" umów. - Trudno będzie pobić 2023 rok, gdy podpisywano konkretne umowy wykonawcze na systemy obrony powietrznej. To były dziesiątki miliardów złotych. Trzeba jednak pamiętać, że zaledwie dwa tygodnie temu podpisano rekordowy pod względem wartości kontrakt na Apache, umowę na wyrzutnie do systemu Patriot i na pojazdy opancerzone Kleszcz. Pojawiały się głosy, że część z tym umów należało podpisać w Kielcach - powiedział ekspert. 


Posłuchaj

Targi zbrojeniowe w Kielcach. Podsumowanie. (Cafe Armia) 21:49
+
Dodaj do playlisty

 

Powietrze 

W Kielcach podpisano m.in. umowę między innymi z hiszpańską firmą Indra Sistemas na dostawy 15 systemów, na które czekają żołnierze obsługujący wojskowe porty lotnicze. Wartość kontraktu to 1,1 miliarda złotych.  - To są bardzo potrzebne urządzenia, które służą do kontroli ruchu lotniczego. Są mobilne, w przypadku konfliktu może je przenieść w dowolne miejsce. Zastąpią urządzenia pochodzące jeszcze z lat 80. XX wieku.  Są przystosowane do zarządzania ruchem lotniczym na nowo - tłumaczył Bartosz Głowacki. 

REKLAMA

Rząd Stanów Zjednoczonych zobowiązał się na dostawę 31 sztuk odbiorników radiowych dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dla zestawów średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew. Wartość umowy wynosi około 16,7 miliona dolarów. WB Electronics dostarczy z kolei zestawy Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye. Wartość umowy wynosi 24 milionów złotych.

Ziemia 

Na tragach pojawił się też pojazd dowodzenia Heron. - Tego nam brakowało. Do wszystkich systemów, również do Patriotów, polska armia chce mieć mobilny punkt dowodzenia. Heron przewidziany jest dla artylerii i jednostek zmechanizowanych jako ruchomy punkt sztabowy - mówił Juliszu Sabak 

Sobota 7 września jest ostatnim dniem 32. Salonu Przemysłu Obronnego i jednocześnie dniem otwartym. Wstęp jest bezpłatny. 

REKLAMA

*** 

Audycja: Cafe Armia
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Bartosz Głowacki (Skrzydlata Polska), Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa), Juliusz Sabak (Portal Obronny)
Data emisji: 7.09.2024
Godzina emisji: 8.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej