Rosja dokonuje zbrodni na kulturze. Historyczne budynki Lwowa zniszczone
Podczas ostrzału Lwowa przez Rosjan zostało zniszczonych około 70 obiektów architektury historycznej (sprzed 1939 roku). Znajdują się one w strefie buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
2024-09-07, 12:16
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" podaje, że w wyniku barbarzyńskiego ataku rosyjskiego doszło do strat w historycznej zabudowie miasta.
Jak podkreśla Konrad Sabal pracownik instytutu, "niektóre obiekty znajdowały się w strefie buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmującego stare miasto Lwowa".
Na stronie organizacji opublikowano zdjęcia zniszczonych obiektów z podaniem informacji, gdzie się dokładnie znajdują i jaka historia się z nimi wiąże.
Architektura sprzed 1939 roku
W wyniku rosyjskiego ostrzału w różnym stopniu uszkodzonych zostało około 70 obiektów architektury historycznej (sprzed 1939 roku), m.in. kamienice przy ul. Konowalca 44 (dawniej ul. 29 listopada) oraz ul. Melnyka (dawniej ul. Szymonowiczów). Wśród uszkodzonych budynków jest także willa Ludwika Hellera, założyciela lwowskiej filharmonii i dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie, oraz willa przemysłowca Józefa Franza.
REKLAMA
- Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami miasta Lwowa. Chcemy poznać skalę zniszczeń, będzie to jednak możliwe po zakończeniu akcji ratunkowej i gaśniczej. Jesteśmy gotowi do działania, ale ewentualną pomoc będziemy mogli zaplanować dopiero po pełnym określeniu strat i potrzeb - zaznacza Sylwia Tryc, p.o. dyrektora Instytutu Polonika.
- Pomimo tych dramatycznych wydarzeń będziemy kontynuowali rozpoczęte projekty konserwatorskie, nie znikamy z Ukrainy. Zgodnie z możliwościami finansowymi i profilem merytorycznym działalności instytutu włączymy się w przedsięwzięcia zabezpieczające zabytki Lwowa oraz proces odbudowy zniszczonych obiektów - deklaruje.
Zabezpieczenie cennych obiektów
Instytut Polonika od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę zaangażował się w zabezpieczenie cennych obiektów, które znajdują się na terenie zachodnich i centralnych obwodów Ukrainy, ze szczególnym naciskiem na Lwów - miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W porozumieniu z partnerami ukraińskimi, właścicielami i gospodarzami obiektów i we współpracy m.in. z Zarządem Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej podjęto działania związane z jak najskuteczniejszym zabezpieczaniem obiektów wspólnego dziedzictwa kulturowego.
REKLAMA
Dyrekcja Instytutu informuje ponadto, że "działania prowadzone od marca 2022 roku polegały na zabezpieczeniu obiektów przed pożarem czy falą uderzeniową po wybuchu" - czytamy.
"Do tego celu zostały wykorzystane niepalne materiały, wełna mineralna, płyty OSB czy koce gaśnicze przekazywane na Ukrainę bezpośrednio przez Instytut Polonika. Zabezpieczenia rzeźb czy okien cennych zabytków do dziś pozostają na swoim miejscu" - informuje.
Instytut Polonika
Instytut Polonika jest wyspecjalizowaną instytucją kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat dziedzictwa kulturowego.
Prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.
REKLAMA
PAP,pkur
kmp
REKLAMA