To pierwszy taki kierunek w Polsce. "Można się nauczyć, jak funkcjonować w wypadku zagrożenia"
2024-09-07, 14:30
W Polsce po raz pierwszy rusza kierunek studiów podyplomowych, dotyczący przygotowania i eksploatacji schronów - donosi agencja Newseria. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą tematyką, kierunek wystartuje w Wojskowej Akademii Technicznej. Na studia, które ruszają w październiku, można zapisywać się już teraz.
- Studia są przeznaczone dla osób, które zajmują się przygotowaniem, projektowaniem, utrzymaniem bądź planowaniem tego typu obiektów w systemie ochrony ludności w Polsce - powiedział w rozmowie z Newserią ppłk dr inż. Bartłomiej Pieńko z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej.
Według agencji Newseria w naszym kraju pojawia się coraz więcej inicjatyw, mających na celu rozbudowywanie sieci profesjonalnych schronów i ukryć dla ludności. Biorą w nich udział m.in. władze samorządowe, np. Warszawa.
W marcu 2024 roku wystartował program "Warszawa chroni", który zawiera pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności w sytuacjach kryzysowych. "Wśród nich jest organizacja miejsc schronienia, zabezpieczenie dostępów do wody czy też edukacja mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. W planach jest również wytypowanie i dostosowanie obiektów, które w czasie zagrożenia będą na przykład zastępczymi miejscami szpitalnymi. Z przeprowadzonej w 2022 roku inwentaryzacji wynika, że stolica dysponuje co najmniej 7 mln mkw. powierzchni, która może służyć jako miejsca ukrycia dla ludności" - czytamy.
Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w Polsce w schronach może się ukryć ponad 300 tysięcy osób (w ok. 2 tys. obiektów), miejsc ukrycia jest blisko 9 tys. dla ponad 1,1 mln osób. Wytypowano również 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.
REKLAMA
Ruszają studia z budowy schronów. Będą chętni?
Ekspert podkreślił, że na etapie planowania budowy schrony należy najpierw ocenić, przed jakimi czynnikami budowla ma chronić osoby, przedmioty lub urządzenia.
- W naszym laboratorium fortyfikacyjnym istnieje filtrowentylacja, możliwość awaryjnego zasilania czy zasymulowania ataku z zewnątrz. Można się więc nauczyć, jak funkcjonować w wypadku zagrożenia z zewnątrz. Dodatkowo będzie możliwość poznania poszczególnych elementów funkcjonalnych, elementów wejścia do schronu, elementów technicznych, takich jak filtrowentylatorownia, czy pomieszczenie z agregatem prądotwórczym - wyjaśnił.
- Schrony w Polsce. Konserwator zabytków: w Warszawie wiele z nich zostało zamienionych na piwnice
- Przydomowy schron. W jaki sposób go wybudować, żeby był bezpieczny?
Zgodnie z definicją Szefa Obrony Cywilnej Kraju schron to budowla o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Ukrycie jest niehermetyczne i wyposażone w najprostsze instalacje. Miejsca doraźnego schronienia to budowle bez szczególnych wymagań odpornościowych i eksploatacyjnych, zabezpieczające przed niektórymi środkami rażenia oraz skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych i tych w Polsce jest najwięcej.
REKLAMA
Studenci nauczą się m.in. budowy i obsługi schronu
Studia prowadzić będą eksperci Polskie Szkoły Fortyfikacji. Co znajdzie się w ich programie? Przede wszystkim zapoznanie studentów z praktyką i teorią w zakresie funkcjonowania obiektów ochronnych, które wykorzystywane są na szczeblu administracji państwowej, samorządowej oraz prywatnej.
"W zakres tematyczny wchodzą takie zagadnienia jak: podstawy prawne funkcjonowania obiektów ochronnych, rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne schronów i ukryć, wzmacnianie konstrukcji budowlanych, bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa w budynkach ochronnych, ale też współczesne zagrożenia i środki rażenia, ewakuacja w ochronie ludności czy ochrona ludności i ratownictwo. Zagadnienia organizacyjno-prawne, projektowe oraz eksploatacyjne z zakresu budownictwa fortyfikacyjnego będą omawiane na podstawie innowacyjnej bazy dydaktycznej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. W jej skład wchodzi laboratorium fortyfikacyjne stanowiące w pełni wyposażony schron" - zaznacza Newseria.
"Zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązania"
Jak wyliczał inżynier Pieńko, studenci będą mogli m.in. poznać możliwości funkcjonowania obsługi schronu w sytuacji zagrożenia, które jest spowodowane np. katastrofą przemysłową lub atakiem.
- Zastosowaliśmy tu innowacyjne rozwiązanie wejścia do schronu, ponieważ oprócz wejścia czystego posiadamy tzw. węzeł zabiegów sanitarnych, w którym można zasymulować wejście ze środowiska brudnego, z pełnym odkażeniem i wejściem do schronu - powiedział specjalista.
REKLAMA
- Schrony powinny powstawać tam, gdzie istnieje realne zagrożenie skutkami potencjalnych ataków, również katastrof przemysłowych, wypadków przemysłowych, żeby można było zarówno ludność, jak i osoby pracujące w takich miejscach chronić przed ewentualnymi skutkami takich zdarzeń. Schrony powinny być budowane zgodnie z przyjętym systemem budowania, opartym na przepisach prawa w Polsce - podkreśla rozmówca Newserii.
Źródła: Newseria/hjzrmb
REKLAMA