Ukraińskie dzieci wyzwaniem dla polskich szkół. "Oczekujemy wsparcia"
- Najbliższych kilka miesięcy to będzie wyzwanie - powiedział w Polskim Radiu 24 nauczyciel i ekspert ds. nauczania dr Łukasz Tupacz, wskazując na obowiązek szkolny ukraińskich dzieci. - Nauczyciele polscy, tak, jak do tej pory, będą sobie jakoś radzić, bo są kreatywni, chcą się uczyć i poszerzać swoje kompetencje - zaznaczył. Zaapelował jednak do resortu edukacji o "konkretne, systemowe wsparcie".
2024-09-07, 21:34
1 września naukę w polskich szkołach mogło rozpocząć około 20-30 tysięcy ukraińskich dzieci. - To szacunkowe dane, bo informacje oświatowe cały czas napływają - powiedział w Polskim Radiu 24 nauczyciel i ekspert ds. nauczania dr Łukasz Tupacz.
Problemy w organizacji zajęć
Jego zdaniem, taka liczba małych Ukraińców w polskich szkołach to "niemałe wyzwanie dla systemu edukacji". Wskazał szczególnie na większe miasta, jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław, gdzie skupili się uchodźcy zza wschodniej granicy.
Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że w kontekście dzieci z Ukrainy system edukacji powszechnej oferuje "punktowe działanie" zamiast "całościowego wsparcia". - Dalej nie mamy wspólnej podstawy programowej do nauczania języka polskiego jako obcego, która mogłaby być wdrażana przez nauczycieli - wskazał.
Argumentował, że utrudnia to ocenę i porównanie postępów ukraińskich dzieci w nauce polskiego.
REKLAMA
Posłuchaj
Opisywał też organizację zajęć z języka polskiego jako obcego. Mówił, że z uwagi na konieczność uzgodnienia terminów lekcji pomiędzy nauczycielem a kilkoma klasami, odbywają się one albo wcześnie rano, albo po południu, gdy uczniowie są już zmęczeni.
Niejednokrotnie lekcje są też grupowane po kilka godzin, by zrealizować minimum wymagane przez prawo. To powoduje, że jakość nauczania nie jest zadowalająca - tłumaczył.
Wyzwanie najbliższych miesięcy
- Najbliższe kilka miesięcy to będzie trudny rok, i to będzie wyzwanie - powiedział. - Nauczyciele polscy, tak, jak do tej pory, będą sobie jakoś radzić, bo są kreatywni, chcą się uczyć, rozwijać się, i poszerzać swoje kompetencje - zaznaczył. Zaapelował jednak do resortu edukacji. - Wszyscy oczekujemy konkretnego, systemowego wsparcia - dodał dr Łukasz Tupacz.
Czytaj także:
- Nauczyciele nie chcą tego widzieć. Lista rzeczy, których dzieci nie powinny zabierać do szkoły
- Dom zamiast szkoły – rośnie popularność domowej edukacji
- Młodzież szkolna nie wierzy w siebie. Jak zwiększyć pewność siebie uczniów?
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Jakub Kukla
Gość: dr Łukasz Tupacz (nauczyciel, ekspert ds. nauczania)
Data emisji: 7.9.2024
Godzina emisji: 9.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA