Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Zobacz, gdzie dostaniesz wsparcie i pomoc

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom ma uświadamiać i uwrażliwiać na osoby w kryzysie. Zauważyć ich, znaleźć pomoc. Podpowiadamy, gdzie można otrzymać pełne empatii i zrozumienia, profesjonalne wsparcie.

2024-09-10, 15:30

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Zobacz, gdzie dostaniesz wsparcie i pomoc
Depresja jest jedną z przyczyn samobójstw. Foto: Shutterstock/WPixz

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej o problemie samobójstw i wsparcie dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze, ale też zmiana narracji wokół tego tematu.

"Kluczowe jest zaangażowanie się w otwarte rozmowy na ten temat, co pozwoli przełamać bariery, zwiększyć świadomość i stworzyć lepsze warunki wsparcia dla osób w potrzebie. W ramach tej inicjatywy osoby, społeczności, organizacje i rządy są zachęcane do podejmowania działań i propagowania wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom" - podkreśla Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. 
"Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym stanowi istotny krok w walce z jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego. Odpowiednio zaplanowane działania, które obejmują edukację, wczesną interwencję, wsparcie dla osób w kryzysie oraz współpracę różnych sektorów, dają szansę na skuteczne zmniejszenie liczby samobójstw w Polsce" - zaznaczają eksperci.

10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Temat zdrowia psychicznego w Polsce nie jest już takim tabu, jak przed laty. W radiu, telewizji, mediach społecznościowych niemal każdego roku pojawiają się kampanie społeczne, które opowiadają o tym zagadnieniu. Bohaterami tych kampanii często są osoby znane, które dzielą się własnymi doświadczeniami na ten temat. 

Eksperci, psychologowie, psychiatrzy, autorytety świata medycznego, medialnego, aktorzy, celebryci, influencerzy oraz zwykli ludzie, którzy publicznie opowiadają o swoich przejściach, każdego dnia przekonują, że należy szukać pomocy, jeśli nie radzimy sobie z otaczającą nas rzeczywistością. 

Bezpłatne konsultacje dla młodzieży, rodziców i nauczycieli

Wsparcie w krytycznych sytuacjach można znaleźć m.in. w ramach serwisu internetowego "Życie warte jest rozmowy", zainicjowanego przez suicydolożkę i ekspertkę Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Halszkę Witkowską.

REKLAMA

Za jego pośrednictwem są udzielane bezpłatne konsultacje dla młodzieży, rodziców i nauczycieli. Serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie. 

Posłuchaj
00:28 13193884_1.mp3 Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (IAR)
Każdego dnia w Polsce życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby - zauważa Polska Agencja Prasowa. W ramach światowego dnia związanego z prewencją wobec zachowań suicydalnych, PAP przeprowadziła rozmowę z wyżej wspomnianą ekspertką, Halszką Witkowską.

- (...) Każdego dnia na 15 samobójstw w Polsce 12 popełniają mężczyźni - powiedziała ekspertka.

Czytaj także: 

Według danych Komendy Głównej Policji, w Polsce 2 minionym roku doszło do 5233 samobójstw. W 2022 roku liczba ta wyniosła 5108, a w 2021 r. - 5201. Według informacji zamieszczonych w serwisie "Życie jest warte rozmowy", wskaźnik samobójstw w Polsce wynosi 11,1, co pod tym względem klasyfikuje nasze państwo na 18. miejscu w skali całego świata. 

Posłuchaj

Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Jej zdaniem, takim powodem jest przede wszystkim trudność w zwróceniu się o pomoc, ale też ogromna presja społeczna. Niestety w niektórych kręgach wciąż pokutuje przeświadczenie, że mężczyzna powinien być "silny" i nie okazywać emocji. Należy z całą mocą podkreślić, że jest to nieprawda, a tego rodzaju stereotypy są bardzo szkodliwe społecznie i mogą prowadzić do tragedii. 

REKLAMA

Czytaj także:

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom został zainicjowany w 2003 r. przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH).

Posłuchaj

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zachęca do korzystania z tej formy wsparcia (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej "Życie warte jest rozmowy".

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Jeśli dana osoba przeżywa trudności i pojawiają się u niej myśli samobójcze, może skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych. Są to:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-702-222
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Fundacja NAGLE SAMI, bezpłatny Telefon Wsparcia dla osób w żałobie:  800-108-108, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 20.00.
  • "Tumbolinia" Funduszu Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" dla dzieci i młodzieży w żałobie lub smutku:  800-111-123. Działa w poniedziałki i piątki w godz. 8.00-13.00 oraz wtorki-czwartki w godz. 12.00-18.00

Wspomniany wyżej serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie.

REKLAMA

Jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, należy natychmiast zadzwonić na policję pod numerem 112 lub udać się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej.

Źródła: IAR,PAP,policja.pl,demagog.pl,zwjr.pl/Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym/opracowała: Joanna Zaremba

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej