Setki martwych ryb na Wiśle. Ścieki z oczyszczalni poparzyły im płuca

To ścieki z oczyszczalni miejskiej w Niepołomicach są prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb. Setki nieżywych zwierząt zauważono na Wiśle we wtorek wieczorem.

2024-09-11, 20:31

Setki martwych ryb na Wiśle. Ścieki z oczyszczalni poparzyły im płuca
Na Wiśle zauważono we wtorek kilkaset śniętych ryb - sztab kryzysowy ocenia, że doszlo do skażenia rzeki ściekami. Foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Największą liczbę martwych zwierząt znaleziono w powiecie proszowickim - na brzegach Wisły pomiędzy mostem w Nowym Brzesku a klasztorem w miejscowości Hebdów. Ryby miały mieć poparzone skrzela.

- Wstępne ustalenia wskazują, że nastąpiło zanieczyszczenie rzeki Wisły, prawdopodobnie ściekami o charakterze głównie bytowym, co spowodowało pogorszenie się jakości wody, co z kolei przełożyło się na śnięcie ryb - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Posłuchaj

Zrzut ścieków z oczyszczalni w Niepołomicach był przyczyną śnięcia ryb w Wiśle. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 1:02
+
Dodaj do playlisty

Zanieczyszczenia wydostały się do Wisły przez rów z oczyszczalni ścieków w Niepołomicach. Wylotem tym do rowu odprowadzane są ścieki o barwie szarobrunatnej i silnym odorze zbliżonym do surowych ścieków bytowych/komunalnych. Jak podano, wypływ ścieków "był intensywny". Zgodnie z informacjami przekazanymi na briefingu prasowym obecnie skażenia wody nie ma.

Wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar (P) podczas briefingu prasowego po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Małopolskim Urzedzie Wojewódzkim w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski Wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar (P) podczas briefingu prasowego po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Będą badania i kontrole

Służby wojewódzkie wyjaśniają sprawę, planowane są dalsze pobory wody do badań. Niepołomicka oczyszczalnia zostanie skontrolowana. Przypomnijmy, że ubiegłoroczna kontrola nie wykazała tam nieprawidłowości.

REKLAMA

W przypadku potwierdzenia naruszeń możliwym działaniem jest wnioskowanie o ograniczenie lub cofnięcie pozwolenia na działalność oraz grzywna nałożona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) na sprawcę wykroczenia.

Niski stan wody w Wiśle

Prawdopodobnie nie bez wpływu na śmierć ryb były również niskie stany rzek oraz wysoka temperatura, zmniejszające natlenienie wód.

Czytaj także:

- Obecnie nie stwierdzamy niepokojących zjawisk w rejonie zrzutu w Niepołomicach - podkreślił wojewoda, dodając, że nie powinno już dochodzić do śnięcia ryb w związku z ostatnimi opadami deszczu oraz z prognozami deszczu na kolejne dni.

Pierwsze zgłoszenia o większej liczbie martwych zwierząt Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska otrzymał przed godz. 22. Wcześniej, po południu, do urzędu docierały informacje o pojedynczych śniętych rybach na wysokości graniczącej z Krakowem gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

Gospodarze poszczególnych odcinków rzeki, głównie związki wędkarzy, zobowiązani są do wyłowienia i zutylizowania ryb. Służby wojewody oferują w tym swoją pomoc.

REKLAMA

W związku z wielokrotnie przekroczonymi ilościami soli w Wiśle WIOŚ zwrócił się z prośbami do kopalni na Śląsku, aby wstrzymały się z opróżnianiem zbiorników do czasu opadów deszczu. Aby poprawić poziom wody w Wiśle, uruchomione zostały też zrzuty wody ze Zbiornika Czanieckiego oraz stopnia wodnego Przewóz.

Czytaj także:

PAP/IAR/in./wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej