Niż Boris budzi grozę. IMGW wydało alerty trzeciego stopnia
Na południu Polski od nocy będą obowiązywały ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia przed ulewnym deszczem. Intensywne opady są związane z niżem genueńskim Boris, który w czwartek nadciągnął nad Polskę.
2024-09-12, 14:00
Niż genueński w czwartek rano napłynął z południowego zachodu do Polski. Intensywne opady deszczu będą początkowo występowały na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a następnie w Wielkopolsce, częściowo ziemi łódzkiej i w województwie kujawsko-pomorskim. Później strefa opadów obejmie kolejne regiony, a w sobotę dotrze także na północ i wschód Polski.
Alerty IMGW - pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem - wydano dla południowej, południowo-zachodniej i centralnej części Polski.
Alerty RCB
W związku z ulewami ostrzeżenia wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
REKLAMA
Szef MON: służby są przygotowane do udzielenia wsparcia
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w związku z pesymistycznymi prognozami synoptyków i hydrologów postawił żołnierzy w stan gotowości.
Posłuchaj
"Uważnie monitorujemy sytuację na południu i w zachodniej części Polski. Podniesiona została gotowość WOT, a amfibie i saperzy z Wojsk Lądowych zostają skierowani do zgrupowań na południu. Wszystkie służby są przygotowane, by udzielić potrzebnego wsparcia samorządom i lokalnej społeczności" - napisał na X szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Śnieg w górach
Niż związany jest nie tylko z gwałtownymi ulewami. Przykładowo, na Śnieżce w czwartek pada śnieg. W dodatku synoptycy w kolejnych dniach zapowiadają opady również w wysokich partiach Tatr.
REKLAMA
We Wrocławiu zostanie pobity rekord opadów?
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwołał sztab kryzysowy, jednocześnie odwołując do końca tygodnia wszystkie zaplanowane przez magistrat wydarzenia.
"Od 12 do 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy! To absolutny rekord w historii Wrocławia!" - alarmował polityk. Dla porównania nawiązał do sierpniowych nawałnic, podczas których - jak zaznaczył - spadło 77 litrów w ciągu 18 godzin.
Kalisz i Ostrów. Mobilizacja społeczeństwa
Mieszkańcy Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego zabezpieczają swoje domy i posesje przed nawałnicami. W środę zwołano tam sztaby kryzysowe. Z magazynów wydawane są worki z piaskiem.
REKLAMA
Sytuacja jest poważna - prognozy mówią o znacznie większych opadach w porównaniu z ulewami z 19 sierpnia, kiedy część Ostrowa i Kalisza znalazła się pod wodą.
Posłuchaj
Opole. Przygotowano ponad 100 tys. worków
Mieszkańcy mobilizują się również m.in. w Opolu. Przygotowanych jest 110 tysięcy worków oraz piasek, z którego mogą korzystać mieszkańcy, aby zabezpieczyć swoje posesje.
REKLAMA
Posłuchaj
W sprawie odbioru worków należy się kontaktować z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerami telefonów 77 44 61 077 lub 77 54 11 340.
- Wisła bez wody, padł kolejny alarmujący rekord
- "Bąbel zimna" w Bałtyku. To może popsuć wrześniowy urlop
- Jesień i zima. Gdzie jeszcze warto wybrać się na wakacje?
łl/polskieradio24.pl, IAR, X/wmkor
REKLAMA
REKLAMA