Rewolucja w żywieniu. Czym zastąpimy białko z mięsa?
Jakie są alternatywne źródła białka? Mówi się o owadach, o mięsie komórkowym - są już pierwsze produkty dla ludzi, przyszłością może być też białko mikrobiologiczne SCP. Każda inwestycja w alternatywy dla produktów mięsnych przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a więc działa na korzyść całego społeczeństwa. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Radosław Bogusz z Instytutu Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.
2024-09-13, 15:36
- Białko to składnik budulcowy każdego organizmu. Pełni szereg funkcji - także energetyczną, jest składnikiem hormonów, enzymów, które sprawiają, że organizm prawidłowo funkcjonuje. Nasz organizm nie posiada właściwości jego gromadzenia. On je wykorzystuje na swoje potrzeby. Musimy je dostarczać każdego dnia - mówi Radosław Bogusz.
Produkcja białka a zmiany klimatu
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mięso jest znakomitym źródłem białka. Ale jest i druga strona medalu. Nadmiar mięsa może wpływać na negatywne funkcjonowanie naszego organizmu, a druga rzecz to kwestia środowiskowa. Mówimy tu o bydle. Hodowla negatywnie wpływa na środowisko. ok. 20-25 tys. litrów pochłania produkcja kilograma mięsa. Kolejna kwestia to zanieczyszczenia środowiska gazami i związkami lotnymi jak siarkowodór, metan czy amoniak - podkreślił Bogusz.
- Wisła usycha, bo brakuje opadów. Ekspert apeluje o działania
- Akcja "Stop łańcuchom". Podpisz, by pomóc zwierzakom
- Jest to bardzo dobre źródło białka i upatrujemy je przez pryzmat tego, że jest tradycyjne, powszechnie znane od dawien dawna. Przejście na nowe źródła białka jest dla nas barierą, czymś trudnym, czego się boimy, nie jesteśmy pewni, być może brakuje badań i informacji, stąd wywołuje to u nas obawę przed tym, czy możemy to do swojej diety włączyć - zaznaczył.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak dodał, potrzeba kilku - kilkunastu lat, żeby zaobserwować, jak organizm człowieka będzie się zachowywał, jeśli całkowicie wyeliminowalibyśmy z niego odzwierzęce źródła białka. - I dopiero w tej perspektywie jesteśmy w stanie odpowiedzieć - dodał.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: mgr inż. Radosław Bogusz (Instytut Nauk o Żywności SGGW w Warszawie)
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 19:06
REKLAMA
REKLAMA