Dramatyczna noc na Opolszczyźnie. Ewakuacja mieszkańców i zamknięty most
Poważna sytuacja powodziowa na południu Polski. Ewakuowano część mieszkańców wsi Morów i kilkuset mieszkańców Głuchołaz w woj. opolskim. Na miejscu jest minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
2024-09-14, 06:35
Na południu województwa opolskiego pogarsza się sytuacja związana z ciągłymi opadami deszczu. Oficer dyżurny KW PSP w Opolu przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że po wyjściu z koryta rzeczki Mory, ewakuowano mieszkańców sześciu posesji we wsi Morów.
W Głuchołazach, gdzie poziom rzeki Białej Głuchołaskiej przekroczył o metr poziom alarmowy, ewakuowanych jest 400 mieszkańców miasta. Most w ciągu drogi krajowej numer 40 został tymczasowo zablokowany.
Mieszkający przy ulicach przylegających do rzeki Biała Głuchołaska znaleźli schronienie między innymi w budynku Szkoły Podstawowej numer 3.
Posłuchaj
Strażacy walczą z żywiołem
W ciągu ostatnich godzin opolscy strażacy otrzymali około 500 wezwań do różnego rodzaju interwencji, związanych z sytuacją powodziową - głównie na południu regionu. Mieszkańcy wsi Zawiszyce w gminie Głubczyce informują o wystąpieniu z brzegów rzeki Straduni, której woda zalewa podwórka posesji w miejscowości.
REKLAMA
Na stanowisko kierowania komendy powiatowej PSP w Nysie przyjechał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, który zapoznał się z sytuacją powodziową. Według komunikatu IMGW, nad południową i centralną częścią województwa opolskiego wolno przesuwa się strefa deszczu, w której występują opady o natężeniu od 10 do 15 litrów deszczu na godzinę.
Urząd Miejski w Głuchołazach wprowadził całodobowy dyżur telefoniczny. Działa on pod nr tel. 77 40 92 105 / 100.
IMGW o sytuacji hydrologicznej na rzekach
W związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w piątek przed północą o ostrzeżeniach hydrologicznych dot. gwałtownych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych. Według IMGW najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Kotliny Kłodzkiej.
W sobotę w ciągu dnia na całym obszarze Wisły po Dęblin prognozowane są wzrosty poziomu wody. Zjawisko najintensywniejszy przebieg będzie miało na rzekach woj. śląskiego i małopolskiego, gdzie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych.
REKLAMA
Na Małej Wiśle przekroczenia stanów umownych spodziewane są już w ciągu dnia w sobotę, na Wiśle poniżej ujścia Przemszy poziom wody będzie się podnosił początkowo w strefie wody średniej a następnie wysokiej. Przekroczenia stanów umownych spodziewane są w dobie kolejnej.
- Zaczęło się. Niż Borys dotarł, wyją już syreny alarmowe
- Powódź tysiąclecia we Wrocławiu. Zobacz miasto zalane w 1997 roku [GALERIA]
PAP, IAR/RO
REKLAMA
REKLAMA