Odszkodowanie po powodzi? Po pierwsze zrób zdjęcia szkód

Ubezpieczyciele już organizują ułatwienia dla powodzian. Co robić, by przyspieszyć otrzymanie odszkodowania za zalanie przez powódź?

2024-09-16, 13:07

Odszkodowanie po powodzi? Po pierwsze zrób zdjęcia szkód
Głuchołazy po przejściu wody. Foto: PAP/Michał Meissner

Kiedy będzie można już wrócić do domu czy też własnej firmy po przejściu powodzi, każdy powodzianin stanie przed problemem uzyskania odszkodowania za powstałe szkody. Firmy ubezpieczeniowe zdają sobie z tego sprawę, więc już się do tego przygotowały.

Ubezpieczyciele upraszczają procedury dla powodzian

O uproszczeniu procedur informowała już Polska Izba Ubezpieczeń zrzeszająca polskie firmy ubezpieczeniowe. Dla powodzian zgłaszanie szkód ma być możliwie najprostsze.

Efekty widać już na stronach internetowych ubezpieczycieli. Większość firm ubezpieczeniowych ma na głównej stronie informację dla powodzian z odnośnikiem do informacji co zrobić, by zgłosić szkodę.

REKLAMA

Jak dostać odszkodowanie po powodzi? Przede wszystkim rób zdjęcia szkód

Najważniejszą czynnością przy ubieganiu się o odszkodowanie jest zadbanie o udokumentowanie szkód wyrządzonych przez powódź. Dlatego przede wszystkim trzeba zrobić zdjęcia - domu, mieszkania, warsztatu, samochodu itp.

O konieczności robienia zdjęć przypominają wszyscy ubezpieczyciele. Dopiero po wykonaniu dokumentacji fotograficznej szkód i spisaniu listy uszkodzeń, można przystąpić do dalszych działań, czyli zabezpieczenia tego co zostało.

Zdjęcia uszkodzeń i listę uszkodzonych rzeczy (najlepiej z jak najdokładniejszym opisem rzeczy - np. modelem i marką lodówki czy telewizora itp.) trzeba wysłać do ubezpieczyciela. Można to zrobić przez stronę internetową firmy ubezpieczeniowej, można też zgłosić na infolinii taką potrzebę i uzyskać informacje jak to zrobić jeżeli możliwości zgłoszenia przez internet nie ma.

Firmy ubezpieczeniowe będą wysyłać likwidatorów szkód na tereny popowodziowe. Będą oni, w miarę możliwości, chcieli obejrzeć uszkodzone przedmioty. Np. Warta prosi swoich klientów, by próbowali zachować uszkodzone rzeczy, jeżeli jest to możliwe.

REKLAMA

- Na razie wszyscy pochłonięci są ratowaniem siebie i dobytku przed żywiołem. To jest najważniejsze. W szacowaniu strat i likwidacji szkód pomożemy szybko, gdy minie bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia - mówił Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

***

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.

Czytaj także: 

PIU/oprac.własne/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej