Woda po horyzont. Porażające zdjęcia zbiornika w Raciborzu

W sieci opublikowano zdjęcia pokazujące, jak bardzo w ciągu doby napełnił się wodą zbiornik Racibórz Dolny. Jego maksymalna pojemność wynosi 185 mln metrów sześciennych wody.

2024-09-17, 13:12

Woda po horyzont. Porażające zdjęcia zbiornika w Raciborzu
Zbiornik w Raciborzu przyjmuje kolejne metry sześcienne wody. Foto: PAP/Michał Meissner & Lubuscy Łowcy Burz

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.

Fotografie opublikowali Lubuscy Łowcy Burz. Na jednej z nich przedstawiona jest sytuacja z niedzieli, 15 września, z godz. 14. Na drugiej - stan na poniedziałek, 16 września, o godz. 17. Różnica jest ogromna. Poniedziałkowe zdjęcie wygląda, jakby przedstawiało jezioro sięgające po horyzont. 

Rano informowano, że zbiornik jest wypełniony niemal w 80 proc. Prawdopodobnie trafi do niego ostatecznie 166 mln metrów sześciennych wody.

REKLAMA

Szef MON uspokaja: zbiornik Racibórz Dolny pracuje normalnie

Pojawiły się informacje, że na przedpolu zbiornika stwierdzono przebicia hydrauliczne, 250 metrów od budowli przelewowo-spustowej. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że groźba została zażegnana. Na miejsce wysłano żołnierzy, a miejsce jest monitorowane. - Zbiornik pracuje w trybie, który jest przewidziany dla tej sytuacji - zapewnił.

Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę już w październiku 2020 r. Współpracuje z nim położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa sięga 57 mln metrów sześciennych. W części niesterowalnej rozpoczął on spiętrzanie wody w sobotę.

Posłuchaj

Krzysztof Szydłowski ze starostwa powiatowego w Raciborzu o sytuacji w regionie (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Leżący w województwie śląskim powiat raciborski jest jednym z terenów objętych ogłoszonym przez rząd stanem klęski żywiołowej. Sytuacja na tym odcinku Odry poprawia się, ale wciąż istnieje tam zagrożenie powodziowe. 

Czytaj również:

IAR, PAP/ms/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej