Wrocław i Opole bez czarnego scenariusza? Dobre prognozy IMGW

Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powiedział, że "dla Wrocławia nie jest przewidywana fatalna, zła sytuacja powodziowa". Podkreślił, że między Raciborzem a Wrocławiem, jak i w Opolu, woda nie powinna przelać się przez wały. Przyznał jednak, że w wyniku "cofki" Bystrzycy, Oławy i Ślęzy mogą wystąpić lokalne podtopienia.

2024-09-17, 21:33

Wrocław i Opole bez czarnego scenariusza? Dobre prognozy IMGW
Wrocław przygotowuje się na kulminację fali wezbraniowej. Foto: PIOTR ZAJAC/REPORTER

"Raport powodziowy" to wspólna audycja emitowana na antenach Jedynki, Trójki i Polskiego Radia. Sytuację powodziową na południu kraju relacjonujemy także minuta po minucie na stronach polskieradio24.pl oraz polskieradio.pl.

***

Czerniawski relacjonował, że stan wody na stacji hydrologicznej Racibórz-Miedonia osiągnął prognozowane maksimum 800 cm. Poniżej - na stacji Koźle - maksymalny stan prognozowany jest na dzisiejszą noc - wyniesie wówczas 658 cm. - W tym miejscu nie jest przewidywana powódź - zaznaczył dyrektor IMGW.

Nadmienił, że według prognoz woda nie przeleje się przez wały między Raciborzem i Wrocławiem. Podkreślił jednak, że sytuacja będzie zależała od ich wytrzymałości.

REKLAMA

- Jeśli chodzi o rzeki, które dopływają do Wrocławia, to w wyniku fali, która będzie biegła z Odrą, może zaznaczyć się cofka. W Bystrzycy, Oławie i w Ślęzie mogą wystąpić lokalne podtopienia, wylania - powiedział szef IMGW.


Posłuchaj

Szef IMGW: nie przewidujemy złej sytuacji dla Wrocławia, taka jest prognoza (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor IMGW kontynuował, że fala będzie wydłużona. - Prognozy z siódmej rano sprawdziły się w ok. 90 proc. - mówił.

Opole względnie bezpieczne?

W ocenie eksperta do powodzi nie powinno dojść w Opolu. Przekazał, że kulminacja wezbraniowej fali pojawi się tam w środę po godzinie 18, a prognozowany stan wody wyniesie 678 cm. Obecnie wynosi 651 cm.

Trudna sytuacja w Oławie

Z kolei w Oławie - jak wyjaśniał szef IMGW - gdzie przepływ będzie się odbywał bardzo blisko korony wałów, istnieje ryzyko powodzi.

REKLAMA

Zobacz również:

- W Oławie stan wody rośnie i obecnie wynosi 725 cm. Najwyższy prognozowany stan to 750 do 770 cm. Przejście fali wezbraniowej opóźniło się przez zmniejszenie odpływu ze zbiornika Nysa - relacjonował Czerniawski.

Ostrzeżenia występują dla Odry, Zlewni Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, Ślęzy, Oławy, dolnej Nysy Kłodzkiej, Widawy, Nysy Łużyckiej.

Czytaj także:

Reporterzy Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację na południu Polski Reporterzy Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację na południu Polski

łl/IAR, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej