Kolejne wybuchy w Libanie. Zabici i setki rannych w eksplozjach walkie-talkie
Co najmniej dziewięć ofiar śmiertelnych i ponad trzysta osób rannych - to wstępny bilans kolejnych eksplozji w Libanie. Tym razem wybuchały walkie-talkie używane przez członków organizacji terrorystycznej Hezbollah.
2024-09-18, 18:43
W Bejrucie krótkofalówki Icom F82 eksplodowały między innymi w samochodach. Wybuchy były też słyszane w pobliżu miejsca, gdzie odbywał się pogrzeb zorganizowany przez Hezbollah dla osób zabitych we wtorek. Dotychczas wiadomo o co najmniej 3 osobach zabitych i ponad 300 rannych.
Inne eksplozje były słyszalne we wschodnim i południowym Libanie. Trzy osoby są ranne w Dolinie Bekaa na wschodzie. W kilku miejscach eksplodowały panele słoneczne zamontowane na domach.
Posłuchaj
Atak na Hezbollah
17 września eksplodowały w Libanie pagery członków organizacji terrorystycznej Hezbollah. W wyniku wybuchów 12 osób poniosło śmierć, a prawie 3000 zostało rannych. W środę po południu nastąpiła kolejna fala wybuchów urządzeń elektronicznych należących do członków tej organizacji.
Szef ONZ: eksplozje w Libanie wydają się atakiem wyprzedzającym przed poważną operacją militarną
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł ostrzegł przed eskalacją konfliktu w Libanie i dodał, że "oczywista logika spowodowania eksplozji wszystkich tych urządzeń jest taka, że ma to być uderzenie wyprzedzające przed poważną operacją militarną".
REKLAMA
Z kolei komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Volker Turk wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie tych eksplozji.
- Musi zostać przeprowadzone niezależne, dokładne i transparentne dochodzenie w sprawie okoliczności tych masowych eksplozji, a ci, którzy zarządzili i przeprowadzili taki atak, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - zaznaczył. Dodał, że "takie ataki naruszają prawo międzynarodowe w kwestii praw człowieka i potencjalnie także międzynarodowe prawo humanitarne".
Hezbollah - organizacja terrorystyczna
Hezbollah jest szyicką partią polityczną i organizacją terrorystyczną. W Libanie tworzy de facto "państwo w państwie", kontrolując część obszaru kraju, szereg istotnych instytucji i mając udział we władzach centralnych. Jest szczodrze finansowany przez Syrię i Iran.
Hezbollah cieszy się też bardzo dużym poparciem społecznym w Libanie, choć - ze względu na skomplikowaną ordynację wyborczą i dyskryminację Szyitów - nie kieruje państwem samodzielnie. Od początku pełnoskalowego konfliktu między Izraelem a palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy Hezbollah wspiera Palestyńczyków.
REKLAMA
- Strzały pod konsulatem Izraela w Monachium. Wiemy, kim był napastnik
- Wojna nie do wygrania? Izraelskie media alarmują, że Hamas się odradza
IAR/PAP/mg
REKLAMA