Rój Starlinków "oślepia" pracę radioteleskopów? Naukowcy mówią wprost
Satelity Starlink nowej generacji, które zapewniają szybki internet na całym świecie, zrewolucjonizowały telekomunikację. Naukowcy z Holenderskiego Instytutu Radioastronomii (ASTRON) alarmują jednak, że urządzenia zakłócają obserwacje kosmosu.
2024-09-18, 22:03
Zdaniem holenderskich badaczy tysiące krążących po orbicie satelitów emitujących fale radiowe "oślepia" radioteleskopy.
- Im więcej takich obiektów jest wystrzeliwanych z takimi poziomami emisji, tym mniej widać nieba – powiedziała w rozmowie z BBC prof. Jessica Dempsey, dyrektorka Holenderskiego Instytutu Radioastronomii (ASTRON).
Naukowcy odkryli, że zakłócenia pochodzące od satelitów drugiej generacji, V2, są 32 razy silniejsze niż zakłócenia pochodzące od satelitów pierwszej generacji. Jednocześnie same obiekty są dosyć duże, gdyż składają się z płaskich paneli o średnicy trzech metrów i ośmiometrowej baterii słonecznej zapewniającej zasilanie.
Do 2030 roku liczba satelitów na orbicie przekroczy 100 tysięcy
Obecnie na orbicie ok. 550 km nad Ziemią znajdują się 6402 satelity Starlink. Firma Elona Muska SpaceX jest największym dostawcą satelitów. Jej głównym konkurentem jest OneWeb, który ma ich mniej niż 1 tys. Amazon rozwija własną sieć satelitów i planuje, aby w najbliższych latach na orbicie umieścić co najmniej 3 tys. takich obiektów.
REKLAMA
Badanie przeprowadzono jednego dnia w lipcu br. przy użyciu radioteleskopu LOFAR w Holandii, a jego wyniki opublikowano w środę w piśmie "Astronomy and Astrophysics".
- Elon Musk kontroluje kluczowe segmenty globalnej infrastruktury? Te przykłady nie pozostawiają wątpliwości
- Australia żąda zablokowania filmu z ataku nożownika w Sydney. Stanowcza reakcja Elona Muska
- Niemcy. Atak na fabrykę Tesli. Elon Musk dosadnie: najgłupsi ekoterroryści świata
SpaceX, właściciel sieci Starlink, nie odpowiedział jak dotąd na prośbę BBC News o komentarz.
PAP/BBC/mg/wmkor
REKLAMA
REKLAMA