Brzeg Dolny broni się przed wodą, wielkie sprzątanie w Głuchołazach. Raport powodziowy

Na południu Polski zaczęło się sprzątanie i usuwanie skutków powodzi. Jednak w niektórych miejscowościach nadal trwa umacnianie wałów, bo tam wielka woda ma dopiero nadejść. Wszędzie tam są reporterzy Polskiego Radia. W "Raporcie powodziowym" na bieżąco informujemy o sytuacji w południowej części kraju.

2024-09-20, 21:29

Brzeg Dolny broni się przed wodą, wielkie sprzątanie w Głuchołazach. Raport powodziowy
Zniszczony przez wielką wodę most w Głuchołazach . Foto: Michał Meissner/PAP

"Raport powodziowy" to wspólna audycja emitowana na antenach Jedynki, Trójki i Polskiego Radia. Sytuację powodziową na południu kraju relacjonujemy także minuta po minucie na stronach polskieradio24.pl oraz polskieradio.pl. 

Fala powodziowa przechodzi przez Brzeg Dolny. Miasto oddalone o ok. 30 kilometrów od Wrocławia walczy z naporem wody. Mieszkańcy z łopatami i workami zebrali się przy wałach przeciwpowodziowych. Od dwóch dni pracują przy ich umacnianiu. Są z nimi reporterzy Polskiego Radia Rafał Molenda i Patryk Kuniszewicz.


Posłuchaj

Rafał Molenda z Brzegu Dolnego: prognozy są optymistyczne (Raport powodziowy) 2:18
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Patryk Kuniszewicz: wszystkie ręce na pokład (Raport powodziowy) 3:28
+
Dodaj do playlisty

Również gmina Sulechów przygotowuje się na falę powodziową. Ludzie napełniają worki z piaskiem i wzmacniają wały. Rozmawiała z nimi Agata Duszyńska. 


Posłuchaj

Gmina Sulechów przygotowuje się na falę powodziową (Raport powodziowy) 3:31
+
Dodaj do playlisty

W stolicy Dolnego Śląska jest Dawid Gregorcewicz. Jego zdaniem za wcześniej jest jednak mówić, że Wrocław wygrał walkę z wielką wodą. Na razie wszystko jest pod kontrolą. Stany alarmowe rzek są przekroczone, ale nie ma przypadków wylewania się rzek z koryt. W większości miejsc życie toczy się normalnie. Nie ma porównania do 1997 roku.      

REKLAMA


Posłuchaj

Dawid Gregorcewicz o sytuacji we Wrocławiu (Raport powodziowy) 2:17
+
Dodaj do playlisty

Ogromny wysiłek spoczywa na placówkach medycznych. W niektóre z nich uderzył żywioł. W Nysie zniszczony został  Szpitalny Oddział Ratunkowy i specjalistyczny sprzęt. Opadająca woda odsłania ogrom zniszczeń, ale pojawiają się też  solidarne akty wsparcia medyków.   


Posłuchaj

Monika Suszek o sytuacji w szpitalu w Nysie (Raport powodziowy) 3:11
+
Dodaj do playlisty

Maciek Walecki jest w Kłodzku, gdzie ruszyła akcja sprzątania po powodzi. W pomoc włączyło się wojsko. Pracują agregaty prądotwórcze i myjki ciśnieniowe. Woda z sieci wodociągowej nadaje się już do spożycia. W poniedziałek uczniowie wrócą do szkół.  


Posłuchaj

Maciek Walecki o sytuacji w Kłodzku (Raport powodziowy) 4:26
+
Dodaj do playlisty

Głuchołazy w województwie opolskim to jedno z tych miejsce, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi. Wielka woda zerwała m.in. most, który łączył dwie części miasta. Dziś Głuchołazy pokrywa muł i szlam.


Posłuchaj

Mariusz Pieśniewski: Głuchołazy pokrywa muł i szlam (Raport powodziowy) 5:38
+
Dodaj do playlisty

Cała południowo-zachodnia Polska zmaga się z katastrofalnymi skutkami powodzi, która zniszczyła wiele miast i gospodarstw, setki osób pozbawiła dorobku całego życia. Powodzie, które w ostatnich dniach nawiedziły Europę Środkową doprowadziły do śmierci 24 osób w tej części kontynentu. W Polsce zginęło siedem osób.

REKLAMA

"Raport powodziowy" prowadzili Katarzyna Borowiecka (Trójka) i Karol Surówka (Jedynka) i Ewa Wasążnik (Polskie Radio 24).

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej